in

Müteahhitlik Şirketlerinin Yetkilileri Sektörü Değerlendirdi !

Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir,”Türk müteahhitliği Türkiye’nin en büyük işlerinden biri. Hem nitelikli iş gücü hem de hızımız ve maliyet avantajımızla dünyada ileri konumdayız. Ben Çin’den de iyi olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

Müteahhitlik Şirketlerinin Yetkilileri Sektörü Değerlendirdi voorgo.com

Türkiye Müteahhitler Birliği, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile birlikte dünyanın en büyük 250 müteahhidi listesinde 44 Türk firmasının bulunduğunu duyurdu.

Listede bulunan bazı firmalardan yetkililer sektör ile ilgili konuştu.

GAMA Güç Sistemler ve Gama Endüstri Genel Müdürü Ahmet Ligvani, 2020 yılı olumsuz gibi gözükse de inşaat sektörünün 2021 yılında toparlanacağını vurguladı. “Müteahhitlik sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri. GAMA olarak 99 yılından beri kesintisiz olarak 21 yıldır o listede bulunmaktan gururluyuz. Müteahhitlik sektörü birçok alanda Türkiye’ye pozitif anlamda yarar sağlayan bir sektör. Sistem olarak cari açığın azaltılması, hizmet ihracatının artırılmasında çok ciddi katkıları olan bir sektör. Bu alanda dönem dönem farklı rakiplerle yarışmak gerekiyor. Son zamanlarda Çinli firmalarla rekabet etmemiz gerekti. Sadece fiyat rekabeti değil, katma değer, kalite ve zamanında tamamlama gibi faktörleri de etkilememiz gerekiyor. Mevcut pazarlara yeni pazarlar da eklenmesi gerekiyor. Gama ailesi olarak açılan pazarların üzerine Uzak Doğu’da Bangladeş, Endonezya, Vietnam, Güney Amerika, Kanada ve Amerika gibi yeni pazarları ekleyebilmek için çalışıyoruz.

Pazarlar, 2020’de pandemi nedeniyle açıkçası beklenmedik bir hal aldı. Global ölçekte çalışan firmalar gibi biz de hedeflerimizi gözden geçirdik. Gama olarak 2020 pandemi özelinde bir daralma beklemiyoruz. Yürütmekte olduğumuz projeleri devam ettireceğiz. Yapım aşamasına geçmiş projelerin pandemi ile birlikte 6 ay bandında ötelenmesini öngörüyoruz. Bu durum negatif görüntü oluşturuyor gibi olsa da 2021 yılında toparlanmaya neden olacağını düşünüyoruz.”

Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ise çoğu alanda iyi olan Türk müteahhitlerinin Çin’den de iyi olduğuna, Çinli firmalardan sonra en kuvvetli ülke olduğumuza dikkat çekti.

“Limak olarak biz de bir süredir listedeyiz. Bu sene 61’ inci sıradayız. Çin’den sonra en kuvvetli ikinci ülkeyiz. Yurt dışında yaptığımız işler arttı ve başarı ile tamamlanıyor. Amacımız da yükselerek daha iyi bir yere gelmek. Çünkü Türk müteahhitliğinin Türkiye’nin en büyük işlerinden olduğuna inanıyorum. Hem nitelikli iş gücü hem de hızımız ve maliyet avantajımızla dünyada ileri konumdayız. Ben Çin’den de iyi olduğumuzu düşünüyorum. Pandemi sürecinde biz 3 tane proje imzaladık. Rusya’da bir stadyum, Katar’da 2 yol projesi ve çalışmalarına devam ettiğimiz havalimanı otopark projesi. İmzaladığımız stadyum projesi 200 milyon dolar civarında. 130 milyon dolar civarında olan Katar projesinde 2 ortağımız var. Otopark işi de 550 milyon dolar civarında. Biz pandemi döneminde hiç durmadan çalıştık, zira şantiyelerimiz izole olmuş biçimde. Pandemi sebebiyle meydana gelen resesyon en kolay alt yapı projeleriyle düzelecek. Pandeminin çoğu sektörde dezavantajı oldu ancak biz inşaat sektörünün şanslı olduğuna inanıyoruz.”

Alarko Holding CEO’ su Ayhan Yavrucu ise fiyat olarak daha uygun ancak kalite olarak Avrupa standartlarında olmanın avantajına dikkat çekerek, “Türk firmaları daha çok risk alıyor. Fiyatımız belki Çinli firmaların altında ancak kalitemiz Avrupa kalitesinde. Bu durum da büyük bir üstünlük sağlıyor. Pandemi döneminde iş gücünde biraz sorun oldu tabii. Uçuşların açılmasıyla dönenler oldu ancak oraya gönderme konusu ile ilgili sorunlar çıktı” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

89 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kamulaştırma Kanunu voorgo.com

Kamulaştırma Bedeli Nedir ? Kamulaştırma Bedeline Nasıl İtiraz Edilir ?

Her Proje PPP’ye Uygun mudur voorgo.com

Her Proje PPP’ye Uygun mudur ?