in

Nasreddin Hoca’nın Yaşadığı Evin Restorasyon Çalışmaları Tamamlandı

Dünya Mizah Köyü Projesi kapsamında bulunan ev, yaz aylarında ziyarete açılacak.

Nasreddin Hoca’nın gerçekte yaşayıp yaşamadığına, yaşadıysa da gerçek kişiliğinin ne olduğuna dair tartışmalar olmakla beraber gerçek bir tarihi kişilik olduğuna dair bazı belgeler bulunmaktadır.

Bu belgeler ışığında Nasreddin Hoca, 1208 yılında Hortu köyünde doğmuş ve burada temel eğitimini aldıktan sonra Sivrihisar’da medresede eğitim görmüş, babasının ölümünden sonra da döndüğü memleketinde köy imamlığı görevini üstlenmiştir. Nasreddin Hoca, bir süre sonra dönemin tasavvufî kanaat merkezlerinden Akşehir’e göç ederek Mahmûd-ı Hayrânî’nin dervişi olmuş, burada mülki görevler üstlenmiştir. Aynı zamanda Nasreddin Hoca’nın, Akşehir çevresindeki yörelerde de kısa süreli bulunduğu düşünülüyor. Akşehir’de 1284 yılında ölmüş ve günümüzdeki Nasreddin Hoca Türbesi’ne gömülmüştür. Ölümüyle aynı yüzyıl içerisinde Nasreddin Hoca’nın adına anlatılar hikayeler ile gelişen efsanevi kişiliği ortaya çıkmıştır.

Nasreddin Hoca yazılı kültürünün bilinen en eski anlatısına 1480 yılında telif edilen Saltukname’de rastlanmaktadır. Povest o Hoce Nasreddine serisi şimdiye kadar en çok satışı yapılan Nasreddin Hoca derlemesidir. Bu eserlerden derlenen fıkralar, bu fıkraların içerdiği mesajlar, özellikleri ve mitolojik nedenler gibi farklı konularda incelenmiş olup birçok ülkede eğitim-öğretimde de kullanılmaktadır.

Yeni evlilerin ilk olarak Nasreddin Hoca türbesini ziyaret etmesi, yeni doğan bebeğin bebek bağının bu türbeye gömülmesi gibi halk inanışlarında yer edinen Nasreddin Hoca’ya dair hikayeler Ruslar, Macarlar, Bulgarlar, Araplar, Çinliler, Farslar gibi farklı toplumlarda da yer edinmiş olup Jiyrenşe Şeşen, Naara Suoks gibi mahalli kahramanlarının anlatıları ile iç içe geçmiş haldedir.

Coğrafi etkisine bağlı olarak sanat ve tanınmış kültür alanlarında Nasreddin Hoca’ya dair birçok eser verilmiştir. Bunların arasında 1939’da gösterime giren Nastradin Hoca i Hitar Petar bilinen ilk film, 1775-1782 yılları arasında yazılan Nasreddin Hoca’nın Mansıbı bilinen ilk oyundur. Günümüzde Nasreddin Hoca adına şenlikler, yarışmalar ve bilimsel toplantılar düzenlenmiş, ayrıca 1996 yılı UNESCO tarafından dünya genelinde Nasreddin Hoca Yılı olarak kutlanmıştır.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir Belediyesinin hazırladığı proje kapsamında Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) ile yürütülen Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi içerisinde bulunan Nasreddin Hoca Evi’nin restorasyonu hakkında açıklamalarda bulundu. Evde 18 fıkranın canlandırıldığı realisttik silikon heykeller ve Nasreddin Hoca dönemine ait malzemelerin teşhir edileceğini, fıkra canlandırmaları hakkında realisttik silikon heykel çalışmaların halen sürdüğünü kaydetti. “Bunlar bitirildiğinde evin içerisinde Nasreddin Hoca dönemine ait malzemeler ve 18 fıkranın canlandırıldığı realisttik silikon heykeller teşhir edilecek. Ayrıca çeşitli panolar ve bilgiler ile de Hocamızın fıkraları anlatılacak. Evin bahçesinde insanların hoşça vakit geçirebileceği alanlar, havuz ve dinleme amaçlı bölümler, yürüyüş yolları bulunacak. Nasreddin Hocamızın evi, yaz aylarında Akşehir’e gelen misafirlerimizin, kıymetli hemşerilerimizin ziyaretine açılmış olacak” ifadelerini kullandı.

Ne düşünüyorsunuz?

132 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Rize’de Kentsel Dönüşüm Projesi İçin Start Verilecek

Komşuyu Rahatsız Etmenin Cezası Arttı !