in ,

Nijer’de Yem Bitkileri Üretimi Yapılacak

Sudan’dan sonra, diğer bir Afrika ülkesi Nijer’de de tarımsal üretim yapmak üzere harekete geçildi.

Türkiye, Nijer’de 1 milyon hektarda tarım yapacak !

Nijer’de yem bitkileri üretimi yapılarak Türkiye’ye getirilmesi hedefleniyor.

Sudan’dan sonra, diğer bir Afrika ülkesi Nijer’de de tarımsal üretim yapmak üzere harekete geçildi. Nijer’de 1 milyon hektar alanda tarımsal üretim yapılması ve bilhassa yem bitkileri üretilerek Türkiye’ye getirilmesi hedefleniyor.

Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın 2018’de yaptığı görüşmeye istinaden, bu ülkede 1 milyon hektar alanda tarımsal üretim yapılması için anlaşmaya varıldı. Bu görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Yardımcılığı içeriğinde özel bir ekip kuruldu ve Nijer’de çalışmalara başlandı.

Hayvancılıkta fiyat artışlarını durdurmak ve yem açığını kapamak için Nijer’deki 1 milyon hektar alanda yem bitkileri üretimi yapılarak Türkiye’ye getirilebileceğini söyleyen Oktay, bu hususta özel bir ekip oluşturulduğunu ve sürecin koordine edildiğini ifade etti.

Sudan’da 780 bin 500 hektar arazi 99 yıllığına kiralanmıştı.

Türkiye, daha önce de Sudan’da 99 yıllığına 780 bin 500 hektar tarım arazisi kiraladı. Bu arazide hem özel sektörün hem de devletin tarımsal üretim yapması planlandı. Bakanlar Kurulu’nun kararı ile onaylanan ” Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili Tarımsal İşbirliği ve Ortaklığına İlişkin Anlaşmaya dayanarak “Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi kuruldu. Şirket sermayesinin yüzde 20’si Sudan’a, yüzde 80’i Tarım Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne ait.

Akabinde de dünyanın acil gıda yardımına muhtaç ülkesi Nijer’de 1 milyon hektarlık alanda tarımsal üretim, hayvan yemi üretmek üzere proje geliştirildi. Proje kapsamında özel sektörün de yatırım yapması isteniyor.

Nijer Tarım Projesi, TOBB’a resmi yazı ile bildirildi.

Cumhurbaşkanlığından, 2 Aralık 2020 tarihli ve E-44146668-730.06.01-46838 sayılı yazı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, Nijer’de yem üretimi hakkında yapılması planlanan proje ile ilgili bilgi verildi.

Oda ve Borsaların Genel Sekreterliklerine, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreteri Mustafa Saraçöz imzasıyla 9 Aralık 2020 tarihli “Nijer’de Tarım Alanında Yapılması Öngörülen Proje Hakında” başlığıyla gönderilen yazıda şu şekilde deniliyor:

“12 Ekim 2018 tarihinde Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou ve Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın bir görüşme gerçekleştirdiği, Nijer ile ülkemiz arasında çeşitli alanlarda işbirliği imkanlarının ele alındığı bildirilmektedir.

Yazıda devamla, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından ilgili projenin finansmanının gündeme getirildiği, Nijer tarafının ise maden yatakları hakkında çalışmalarda bulunduğu ve Irhazer bölgesinde 1 milyon hektar tarım yapılabilecek arazi olduğunu bildirdiği belirtilmektedir. 2019 yılı Ocak ayında Cumhurbaşkanı Yardımcılığı içeriğinde bir ekip oluşturulduğu ve sürecin koordine edildiği bilgisi paylaşılmaktadır.

Bunun dışında ilgi yazıda, 19.11.2020 tarihinde Birliğimizde gerçekleşen TOBB Şurasında iş insanlarımız tarafından ülkemizdeki yem fiyatlarının yüksekliğinin gündeme getirildiği ve Sayın Cumhurbaşkanımızın söz konusu problemin bir an önce çözülmesi talimatına cevap olarak Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın, Nijer’de tarım alanında yapılması öngörülen proje ve 1 milyon hektarlık alanın bu kapsamda kullanılabileceğini açıkladığı ifade edilmektedir.

Üyelerimize duyurulur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yem problemini çözün” talimatı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 18 Kasım 2020 günü Ankara’da “Türkiye Ekonomisi Şurası” düzenledi. Bu şuraya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan katıldı. Oda ve borsa yöneticileri bu toplantıda tarım ve hayvancılıkta yaşanan problemleri da dile getirdi.

Ekonomi Şurası’nda çok fazla gündeme getirilen konulardan birisi de yem fiyatının yem hammaddelerinde dışa bağımlılık sebebiyle çok fazla yükseldiği, çiğ süt üreticilerinin bu zamlar sebebiyle hayvancılığı bırakmak zorunda kaldıkları belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, süt ineklerinin kesiminden haberi olduğunu ve yem probleminin çözülmesi için talimat verdiği ifade edilmişti. O toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Nijer Cumhurbaşkanı ile olan görüşmesini aktardıktan sonra oda ve borsa yöneticilerini Nijer’de 1 milyon hektar alanda uygulanacak tarım projesinde yer almalarını istedi. Toplantıdan sonra da yukarıdaki yazı, Cumhurbaşkanlığından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne gönderildi.

Özel ekip Nijer’de çalışmalar yaptı.

Nijer’de özel bir ekip, 1 milyon hektarlık alanda tarımsal üretim yapılması için çalışmalara devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal İşletmeler Genel Müdürlüğü(TİGEM), Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü(MTA), Devlet Su İşleri(DSİ) ve diğer bazı kurumlar bu ülkede incelemelerde bulundu ve bir dizi çalışma yaptı. Bu çalışmalardan sonra bir rapor hazırlandı. Ankara’da düzenlenen bir toplantı ile 30-35 kişilik bir ekibe konu ile ilgili sunu yapıldı.

Nijer Tarım Projesi çalışmaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile hızlandırıldı. Birkaç gün önce Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece ve Nijer’in Ankara Büyükelçisi Salou Adama Gazibo ile görüştü. Bakanlık tarafından iki ülke arasındaki tarım ve orman alanlarındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik iş birliği imkanlarının konuşulduğunu duyuruldu.

Görüşmede, Nijer’de 1 milyon hektar alanda yapılacak tarım projesi ele alındı. Bakan Pakdemirli, başlangıç olarak 1000 dönüm alanda bir pilot çalışma yapılmasını tavsiye etti. Nijer’ in Ankara Büyükelçisi Salou Adama Gazibo ise, en az 2 bin 500 dönüm alanda çalışma yapılmasını ve tahmini olarak 80 milyon dolarlık yatırım yapılmasını söyledikten sonra: “Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra bizim çiftçilerimiz üretimi öğrenir ve devam eder” görüşünü dile getirdi.

Üretim yapılabilir ancak Türkiye’ye getirmek çok zor !

Nijer’deki yatırım imkanlarına, ülkenin çalışmalarına ve altyapısına hakim isimlerden biri olan Türkiye-Nijer İş Konseyi Başkanı Murat Efendi Ataer, bu ülkede üretim yapılabileceğini ancak bilhassa gıda ürünlerini Türkiye’ye getirmenin çok zor olduğunu, yaklaşık 10 yıldır bu ülkede önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. “Türkiye Cumhuriyeti, Nijer’de bilhassa Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) vasıtasıyla oldukça önemli çalışmalar yaptı. Afrika’nın en büyük hastanesi, 1200 kişilik bir okul inşa edildi. Özel sektör tarafından hava limanı, 15 katlı otel 9 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Ülkedeki en yüksek katlı binanın 4 katlı olduğu dikkate alınınca oldukça önemli. Gıda yardımı, hibe destekleri ve daha birçok çalışma var. Ayrıca ülkenin ilk alış veriş merkezini (AVM) kuruyoruz. Sağlık alanında yatırımlar var. Türkiye, Nijer’de önemli işlere imza atıyor. Orada tarımsal üretim de yapılabilir. Fakat ben orada ‘ürettiğimi Türkiye’ye getireceğim’ derseniz bu çok maliyetli ve çok zor. Bizim Türkiye’den gönderdiğimiz bir konteyner 45 günde ulaşıyor. Konteyner başına taşıma maliyeti 10-15 bin dolar. Nijer’den, altyapı yetersizliği ve maliyet açısından gıda ve tarım ürününü Türkiye’ye taşımak pek olası değil. Orada yollar kötü. Gıda için özel araçlar gerekiyor. Ürünü sıfıra alsanız bile taşıma maliyeti çok yüksek. Bu dönemde konteyner bulmak ayrı bir problem. Daha önce Türkiye’den Kayseri Şeker’den 10 konteyner kesme şeker gönderdik. Orada çok büyük yankı uyandırdı. Tarım alanında yatırım yapılabilir. Buradan yatırımcı da gider. Fakat orada üretip, orada ya da komşu ülkelerde alıcı bulmak ve satmak gerekir. Orada üretileni Türkiye getirmek bu projenin sonu olur.”

Türkiye’de boş arazi çok, neden üretim yapılmıyor ?

Kaba yem üretenler, Türkiye’de yaklaşık 4 milyon hektar arazinin ekilmediğini belirterek, kuraklığın hüküm sürdüğü Nijer’e yem bitkisi için gitmeye gerek olmadığını söylüyor. Üreticiler, ekilmeyen ya da yüksek girdi fiyatları sebebiyle ekilemeyen arazilerin değerlendirilmesi durumunda Türkiye’nin kaba yem açığının tamamiyle kapatılabileceğini ifade ediyor.

Aksaray’da yonca ve diğer kaba yemleri üreten Mesut Örkçü, kaba yem üretmek kadar, dağıtımının yapılmasının da hem maliyetli hem de zor olduğunu belirterek, Nijer’de kaba yem üreterek Türkiye’ye getirip dağıtmanın hiç basit olmadığını söylüyor.

Kendi topraklarımızda, kendi çiftçimizle üretelim !

Hayvancılık yapanların Türkiye’de en yaygın kullandıkları kaba yemin mısır silajı, yonca ve saman olduğunu hatırlatan Mesut Örkçü şöyle dedi.

“Bir dönem samanda büyük sorun oldu. Komşumuz Bulgaristan’dan saman aldık. Türkiye’ye getirip dağıtımını yapamadık. Urfa’daki, Mardin’deki kaba yemi bile batı illerimize getirmek hem çok maliyetli, hem de zor. Bu sene Balıkesir Burhaniye tarafına yonca gönderdik. Nisan-Mayıs dönemi ilk önce 24 tonluk tır için 3 bin 500 lira taşıma bedeli ödedik. Sonrasında 4 bin lira verdik. Sonra diğer ürünlerin hasadı, taşınması çıkınca, tır bulamadık. Bütün bunların hesaplanması gerekir. Nijer’de üretilen kaba yem İzmir ya da Mersin Limanı’na gelecek, oradan dağıtmak, lojistiğini yapmak hem maliyetli hem zor. Büyüklerimiz bunları düşünüyordur, ona göre hesaplar mutlaka yapılmıştır. Ama ben ülke içinde üretimin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Aksaray Merkez’e bağlı Yeşilova’da en az 20 bin dönüm ekilebilecek arazi var. Bütün İç Anadolu’yu, Türkiye’yi hesaba katarsanız ekim yapılacak çok boş alan var. Neden buraları ekilmiyor ? Toprak reformu yapılsın, araziler toplulaştırılsın. Hazine arazileri adeta işgal edilmiş. Oralar değerlendirilsin. Türkiye yem problemini kendi topraklarında çözer. Nijer’e gitmeye hiç gerek yok. Hayvancılıkta en önemli maliyet yem. Yem problemini çözmeden et ve süt problemini çözemeyiz. Etteki problemi kasapta, sütteki problemi bakkal ve marketlerde çözemeyiz. Tarlada, yem üreterek çözebiliriz.”

Yem bitkileri üretiminde iklim, su, nem, rüzgar ve daha birçok etken olduğunu söyleyen Mesut Örkçü: “Biz Şanlıurfa’da yonca üretimi için çok uğraştık. Ancak nem olmadığı için, kırağı düşmediği için istenilen başarıyı sağlayamadık. Yonca büyüyor fakat protein tutmuyor. Bu nedenle yem bitkisi için üretim yaptığınız yer önemli. Bir diğer önemli nokta tabii ki maliyet. Üretim, hasat, taşıma, lojistik, dağıtım maliyeti genellikle yüksek oluyor. Bunların hepsinin iyi hesaplanması gerekir. Ayrıca, kaba yemi alan işletmeler, bilhassa büyük işletmeler artık çok profesyonelce yem rasyonu (formülü) yapıyor. Bizden diyelim ki yoncayı hep 17 protein istiyor ya da 23 protein istiyor. Çünkü rasyonu ona göre yapıyor. Yurt dışında üretim, getirdiğin yemi rasyonda kullanabilecek mi ? Bütün bunlara dikkat etmek gerekiyor.” bilgisini verdi.

Nijer Ekonomisi Ve Tarım

Yüzölçümü 1 milyon 267 bin kilometrekaredir. Agadez, Diffa, Dosso, Maradi, Niamey, Tahoua, Tillabéri ve Zinder olmak suretiyle 8 bölgeden oluşur. Toplam nüfusu 17 milyon olarak tahmin ediliyor. Başşehri Niamey’dir.

Gayri Safi Yurt İçi Hasılası 9.3 milyar Amerikan Doları.

Satın Alma Gücü Paritesi’ne göre kişi başına düşen milli geliri 912 dolar.

Birleşmiş Milletler 2019 İnsani Gelişim Endeksi sıralamasında 189 ülke arasında son sırada bulunuyor.

2019 yılında yüzde 5.8 oranında büyüdü.

Denize kıyısı olmayan Nijer’in ekonomisi büyük oranda tarım, hayvancılık ve madenciliğe dayanıyor.

İhracatının önemli bir kısmını başta uranyum, petrol ve altın olmak suretiyle madenler oluşturuyor. Dünyanın en büyük dördüncü uranyum üreticisi.

Türkiye’nin Nijer’e toplam ihracatı 2019 verileri ile 72 milyon dolar, ithalatı 84 bin dolar.

En büyük risk kuraklık

Nijer’de nüfusun yüzde 80’den fazlası tarım, hayvancılık, ormancılık ve balıkçılık ile uğraşıyor.

Çölleşme sebebiyle, ülkedeki toprakların yalnızca yüzde 12.5’i tarıma uygun. Tarıma uygun olan bu alan, ülkenin güneyindeki Nijerya ve Benin sınırları boyunca Nijer Nehri vadisine kadar 200 km genişliğinde bir şerit biçimindedir.

Bölgede sık sık yaşanan kuraklıklar, mahsul verimine zarar vererek ülkede gıda kıtlığına yol açıyor.

Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, 3.4 milyon kişi süreğen olarak gıda güvensizliği yaşıyor.

Darı ve sorgum başlıca tahıl ürünleridir. Mısır, daha fazla ufak ölçekli olarak yetiştirilmektedir. Geleneksel olarak ırmak kıyılarında yetiştirilmesine rağmen pirinç, Asya’dan ithal edilen pirinçle rekabet edemediğinden daha az ekilmeye başlanmıştır.

Kuraklığa dayanıklı olması ve komşu ülkelere büyük miktarlarda ihraç edilmesi sebebiyle, börülce üretimine ayrılan alanlar 1980′ lerden itibaren çok hızlı artmıştır. Bölgesel pazarlara ihraç edilmek üzere soğanın da üretimi artmıştır.

Benin, Mali ve Burkina Faso’nun aksine kurak iklim sebebiyle Nijer’de pamuk üretimi yok denecek kadar azdır.

Hayvancılık

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın yüzde 13.3’ünü temsil eden hayvancılık daha fazla kurak bölgelerde yürütülen ekonomik bir faaliyettir.

1973, 1974 ve 1984 yıllarında yaşanan kuraklık sebebiyle, ülkedeki hayvan sayısında büyük bir düşüş yaşanmış, yalnız 2006 yılında 7,5 milyon sığır, 21 milyon koyun ve 28,4 milyon keçi ile bir rekora ulaşılmıştır.

Canlı sığır, uranyumdan sonra en fazla döviz getiren ihracat kalemidir. Ulaşım altyapısının yetersizliği ve mezbahaların sınırlı olması sebebiyle süt, et, post ve deri gibi daha yüksek katma değerle elde edilen ürünlerin ihracatından faydalanılamamaktadır.

2004 yılındaki kuraklık ve çekirge istilaları sebebiyle, yiyecek yokluğundan ve hastalıklardan birçok hayvanın ölmesi, hayvancılık üretimi ve ihracatını çok ciddi olarak etkilemiştir.

Susuzluk en önemli problem

Ülkenin yalnızca yüzde 1’i ormanlık alandır. Resmi rakamlara göre, her yıl 80 – 100 bin hektar ormanlık alan yakıt olarak kullanılmak üzere tahrip edilmektedir.

Az yağış sebebiyle, susuzluk ülkedeki en önemli problemlerden biridir. Tahoua, Zinder ve Diffa Bölgelerinin kuzeyi yılda 100-200 mm’den az yağış almaktadır. Başkent Niamey’in aldığı yıllık yağış miktarı 500 mm civarındadır. Hükümet, tarımsal alanların sulanabilmesi için Nijer nehri boyunca birkaç küçük baraj inşa etmiştir.

Ne düşünüyorsunuz?

262 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yeşil Konut Projesi Kapsamında İmzalar Atıldı

Emlak Vergisi Borçlarının Yapılandırılması İçin Son Tarih Yaklaşıyor !