in ,

Ordu’da Yüksek Katların Önünü Açan İmar Planı İptal Edildi

Projenin iptal edilmesi için imza kampanyaları düzenlenmişti.

Yüksek ölçekli binalara izin veren, 2016 yılında Ordu’da programa alınan 1/5000 ölçekli ‘Nazım İmar Planı’ emsal alınarak satışa çıkarılan belediye arsasına 3 blok durumunda 17’şer katlı ve 280 daireli bina ruhsatı verildi. Yeşil ve mavinin arasında, deniz kıyısında yükselen inşaatta,12’nci kata kadar ulaşıldı. Ancak halk tarafından büyük tepki alan projenin iptal edilmesi için imza kampanyaları düzenlendi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, tüm mimari özellikleriyle tartışma konusu haline gelen gökdelen inşaatını belediye meclisi gündemine taşıdı.

GÖKDELENLER YIKILDI

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, 18 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda gökdelen inşaatının durdurulmasına karar verdi. Aynı toplantıda, gökdelen projesinin imar planı da meclis tarafından iptal edildi. Yapı şirketi, kararı mahkemeye taşıdı. Ordu 1’inci İdare Mahkemesi, Şubat ayında söz konusu inşaat ile ilgili yıkım kararı verdi. Karar, Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulandı ve inşaatın yıkımı gerçekleştirildi.

YÜKSEK KATLARIN ÖNÜNÜ AÇAN İMAR PLANI İPTAL EDİLDİ

Ordu Akçatepe mevkiinde yüksek katlı bina inşa edilmesi planlanan arsanın 4 hissedarı da Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı meclis kararının iptali talebi ile dava açtı. Ancak Ordu 1’inci İdare Mahkemesi, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine uygun bulunmadığına karar vererek, iptal etti. Bu kararla kentte yüksek katlı binaların önüne geçildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, mahkemenin kararını değerlendirerek bu kararla haklı olduklarının ortaya çıktığını belirtti. “Bir yanlışı düzeltmiş olduk. 2016 yılında yapılan imar değişikliği iptal edildi. Biz bunun kararını esasen almıştık. Mahkeme de bizim kararımızı haklı buldu. Çalışmalarımızı tekrar yaparak Ordu’muzu daha hoş hale getireceğiz. Gülyalı ve Altınordu ilçelerimizde zaman kaybetmeden imar çalışmalarımıza başladık. Bütün ilçelerimizde bu çalışmaları sürdürerek, ilimizi çağdaş iller arasına çıkartmış olacağız” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

155 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Danimarka’nın Taastrup Şehrinde 14 Katlı Tarla Projesi’nin Basın Tanıtımı Yapıldı

Oda Birleştirmek Yasal İzin Gerektirir mi ?