in

Otel ve Konaklama Tesislerinde Yılbaşı Eğlencesi Yasaklandı !

Genelge, 81 il Valiliğine gönderildi.

Türkiye genelinde yılbaşı için bazı önlemler alan İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Yılbaşı Programları konulu genelge gönderdi.

Genelgede, daha önce illere gönderilen genelge ile otel ve konaklama tesisleri içerisinde bulunan lokanta, restoranların sadece konaklama yapan müşterilerine hizmet verebilecekleri ve bu faaliyetin devamı sırasında uyulması gereken kuralların belirlendiği hatırlatıldı.

Genelgede, otel/konaklama tesisleri için alınan ek tedbirler şöyle sıralandı:

31 Aralık 2020 Perşembe günü 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü 05.00’e kadar konaklama amaçlı müşteri kabul edebilecek olan konaklama tesisleri ya da otellerde; sosyal izolasyon ile başta fiziki mesafe olmak suretiyle maske ve temizlik kurallarına aykırı olması sebebiyle eğlence/balo düzenlenmesine, yılbaşı kutlama programı icra edilmesine kesinlikle müsaade edilmeyecek.

Bu kapsamda yılbaşında, oteller ve konaklama tesisleri, yemekli-müzikli kutlama/eğlence uygulamaları yapılacağı yönünde kampanya ya da reklam faaliyetlerinde bulunamayacak.

Belirtilen günlerde ve saatlerde, oteller ve konaklama tesislerinde canlı müzik icra edilmeyecek. Saat 22.00’den itibaren konaklama tesisleri ve otellerde bulunan lokanta, restoran ve diğer otel salonlarında hiçbir şartta müzik yayınına izin verilmeyecek.

Yine bu günlerde; otel/konaklama tesislerinde konaklayan müşterilerin kalabalık biçimde bir araya gelmemelerine yönelik tedbirler alınacak. Yemek saatlerinde bu hususa bilhassa dikkat edilecek.

Otel ya da konaklama tesislerindeki lokanta ya da restoranlarda, Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler konulu daha önce illere gönderilen genelge ve Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile getirilen bütün tedbir ve kuralların kusursuz uygulanmasının temin edilmesine yönelik denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak.

Kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde, Kimlik Bildirme Kanununun ilgili maddesi hükmü doğrultusunda konaklama tesisleri ve oteller tarafından kendilerine yapılan bildirimlerin doğruluğuna ve güncelliğine dikkat edilecek. Otel ve konaklama tesislerindeki restoran ya da lokantalarda bulunan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığı kontrol edilecek.

Vali ve kaymakamlarca Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınacak ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

Eğlence yeri şeklinde faaliyetlerde bulunduğu, belirlenen kurallara aykırı uygulama yaptığı tespit edilen konaklama tesislerine ve otellere Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ve Turizmi Teşvik Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlarla ilgili gerekli adli işlemler başlatılacak.

Ne düşünüyorsunuz?

187 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Sektöründe Faaliyet Gösteren Kadınlar Pandemi Sürecinden Nasıl Etkileniyor ?

Müteahhitler İsyan Etti !