in

Otopark Yönetmeliği Değişti

Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

OTOPARK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

2018 yılında yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Otopark Yönetmeliği yayımlanmıştı. Yürürlükte olan o yönetmeliğin 10. maddesinin birinci fıkrasına 21 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete‘de eklemeler yapılarak değişikliğe gidildi.

RİSKLİ YAPI TESPİTLERİNDE OTOPARK İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI İÇİN YENİ KARAR

Yapılan değişikliğe göre afetlere hazırlık kapsamında riskli yapı tespiti yapılarak yıkılan yapıların bulunduğu 250 metrekare ve daha küçük parsellerde yapılacak olan yeni yapılarda otopark ihtiyacının karşılanamayacak olmasının tespit edilmesi halinde yapı ruhsatı müracaatları otopark bedelinin yüzde 25’inin ödenmesi şartıyla başvuru esnasında karşılanacak. Bu yapılara dair otopark ihtiyacının karşılanması bölge otoparklarından giderilecek şekilde planlanacak.

YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ VERİLEBİLECEK

Bahsi geçen yapıların bölge otoparklarının yapılarak yer tahsisinin yapılmasından önce tamamlanması halinde otopark ihtiyacı mesafe koşuluna bakılmaksızın şayet mevcutsa genel otoparklardan ya da yol boyu otoparkı, cep otoparkı gibi yöntemlerle en yakın mesafede geçici olarak idarece sağlanacak. Bu detaya yer verilerek bahsi geçen yapılara yapı kullanma izin belgesi verilebilecek.

OTOPARK BEDELİ ÖDEMELERİ TAPU KÜTÜĞÜNE İŞLENECEK

Otopark bedelinin yüzde 25’i yapılan yönetmelik değişikliği ile başvuru esnasında tahsil edilecek. Kalan yüzde 75’lik kısım ise yapılacak yapının otopark ihtiyacının idarelerce karşılanmasının hemen ardından 30 gün içerisinde parsel maliklerinden tahsil edilecek. Yapılan bu tahsilatlar ise tapu kütüğünün beyanlar hanesinde belirtilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülecek olan bu yönetmelik değişikliği bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Ne düşünüyorsunuz?

98 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kiralanan Evin Çevresinin Sosyal Olanakları Neden Önemli ?

Kiracı Ölürse Kira Sözleşmesi Sona Erer Mi ?