in

Otoparkları İlçe Belediyeleri Yapacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açıkladı…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklaması ile bölge otoparkı yapma görevinin ilçe belediyelerine verildiği duyuruldu.

Bölge otoparklarını ilçe belediyeleri yapacak !

Konu ile ilgili Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile Resmi Gazetede yayımlanan 7261 sayılı Kanun kapsamında bölge otoparklarını yapma görevi ilçe belediyelerine verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklama ile “24/12/2020 tarihli ve 7261 sayılı Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununda birtakım değişiklikler yapılmıştır. Buna göre Kanun’un 7 nci maddesinde ve 27 nci maddesinde yapılan değişiklikler ile büyükşehir ilçe belediyeleri, imar mevzuatı uyarınca otopark ile ilgili olarak elde ettikleri gelirleri beş yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında bölge otoparkı için gerekli arsa alımları ile inşasında kullanılacaklardır. Ayrıca bu gelirler başka bir amaçla kullanılamayacaktır” ifadeleri ile söz konusu değişikliğe atıfta bulunuldu. Kanun değişikliği yapılmadan önce söz konusu yetki kapsamında ilçe belediyeleri yalnızca otopark yapabilirken artık açık ya da kapalı otoparkları yapmak, yaptırmak, işletmek, işlettirmek ya da ruhsat vermek yetkileri de ilçe belediyelerine verilmiş oldu.

Ne düşünüyorsunuz?

186 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tapuda QR Kodlu Yeni Dönem !

Cumhurbaşkanı’nın Kararı İle ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ İlan Edildiler !