in

Özelleştirme İdaresi’nden Yatırımcılara Davet

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, yeni bir ihale süreci başlattı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Hazineye ait taşınmazların özelleştirilmesi kapsamında bir ihale süreci başlattı. İhalelerde, 27 ilde bulunan ortalama 1127 dönüm büyüklüğünde 107 taşınmazın satışı yapılacak.

İstanbul’dan Ankara’ya, İzmir’den Diyarbakır’a, Muğla’dan (Bodrum) Aydın’a (Didim) kadar 27 ildeki bazı Hazine taşınmazlarının satışı için ihale düzenlenecek.

İhalelerde, yüzölçümü 1127 dönümü bulan 107 taşınmaz satılacak. İhaleler 2 grup halinde yapılacak. İlk gruptaki taşınmazların ihalesi için son teklif verme tarihi 12-13-14-15 ve 16 Ekim, ikinci gruptaki taşınmazlar için ise 26-27 Ekim ve 2-3-4 Kasım..

Başkanlık bu ihaleleri, uzun süredir atıl durumda bekleyen arazilerin etkin ve verimli bir biçimde ekonomiye kazandırılması amacıyla gerçekleştiriyor.

Özellikle İstanbul Şile, Ankara Gölbaşı, İzmir Çiğli ve Torbalı ile Antalya Döşemealtı’ ndaki taşınmazlar, düşük nüfus yoğunluklarından dolayı pandemi sürecinde yoğun ilgi görüyor.

Doğa turizmi ve müstakil konut projesine uygun taşınmazlar satışta..

Satışı yapılacak araziler arasında İstanbul Şile Çayırbaşı’ ndaki taşınmazlar öne çıkıyor. Uzun süredir atıl haldeki bu Hazine arazilerinin satışının bölgeye canlılık kazandırması bekleniyor. Arazilere yapılacak yeni yatırımlarla birçok sektörün hareketlenmesi öngörülüyor. Arazilerin pandemi sonrası artan doğa turizmine ve müstakil konut projelerine uygun nitelikte olduğuna işaret ediliyor. Bu taşınmazların ihalesi için son teklif verme tarihi 13 Ekim.

Yine müstakil konut projelerine uygun Muğla Bodrum ve Aydın Didim’deki taşınmazlar için son teklif verme tarihi 3-4 Kasım olarak belirlendi.

Son yıllarda yabancılara en fazla konut satışı yapılan ilk 5 şehir arasında bulunan Yalova’nın merkezinde, Çiftlikköy ve Armutlu ilçelerinde de taşınmazlar satılacak. Marmara Denizi ve İstanbul Anadolu Yakası manzarasına sahip olmalarından dolayı dikkati çeken bu taşınmazlar, Osmangazi Köprüsü ve deniz ulaşımıyla İstanbul’a basit erişim imkanı sunuyor. Bu araziler için 2 Kasım’a kadar teklif verilebilecek.

İstanbul Tuzla’da bulunan 6 bin 447 m² taşınmaz da “sanayi alanı” imarlı olarak satışa sunuldu. Taşınmaza yakın mesafede Tepeören ve Aydınlı organize sanayi bölgeleri yer alıyor. Arazinin güneydoğusunda Sabancı Üniversitesi ve araziye komşu parsellerde benzer niteliklerde sanayi-depolama tesisleri bulunuyor. Bu taşınmazın ihalesi için son teklif verme tarihi 16 Ekim.

Kocaeli Başiskele’ deki 7 bin 54,06 m² yüzölçümlü “konut dışı kentsel çalışma ortamı” imarlı taşınmazın etrafında da önemli sanayi alanları ve sanayi tesisleri yer alıyor. Taşınmazın ihalesi için son teklif verme tarihi 15 Ekim olarak belirlendi.

Ankara Çankaya’daki taşınmaz, Angora Evleri Sitesi’ne komşu konumunda. “Konut alanı” imarlı 8 bin 287 m² taşınmaz için 16 Ekim’e kadar teklifler alınacak.

Erzurum’un Yakutiye ilçesindeki 13 bin 434 m² taşınmaz ise Şehristan Konutları Projesi’ne komşu. Taşınmaz için son teklif verme tarihi 4 Kasım.

Diyarbakır Kayapınar’daki taşınmaz da şehrin lüks konut projelerinin yükseldiği konumuyla dikkati çekiyor. Taşınmaz için 13 Ekim’e kadar teklifler alınacak.

İzmir Torbalı’daki taşınmaz, ‘9 bloklu 11’er katlı betonarme apartmanlar ve arsası’ vasfıyla kayıtlı. İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile raylı sistem hattına yakın konumdaki taşınmazın ihalesi için son teklif verme tarihi 16 Ekim olarak belirlendi.

Ankara Polatlı, Adana Karataş ve Yalova’daki taşınmazlar da pandemi akabinde isteğin yoğunlaştığı tarım işletmeciliği ve seracılığa uygun nitelikte. Bu taşınmazların ihalesi için 12 ve 14 Ekim ile 2 Kasım’da son teklifler alınacak.

Son teklif verme tarihi 14 Ekim olan Bursa Mustafakemalpaşa Viraca’daki taşınmaz, gayrimenkul projelerine uygun nitelikte.

İhaleyle satışa çıkartılan arazilerden Kocaeli’nin Kandıra ilçesindeki taşınmaz da turizm-pansiyon alanı imarı ile Cebeci plajına 100 metre mesafede bulunuyor. Taşınmaz için son teklif verme tarihi 14 Ekim.

Gümüşhane Kelkit, Afyonkarahisar Dinar, Tokat Niksar, Kastamonu Daday, Kahramanmaraş Afşin, Konya Yunak, Manisa Soma, Van Tuşba, Antalya Döşemealtı, Mersin Silifke ve Tekirdağ Hayrabolu’da bulunan taşınmazlar da iyi birer yatırım fırsatı olarak görülüyor.

İhalelerde yatırımcılara, % 30 peşin ödeme ile 4 yıla kadar taksit imkanı sunulmasının yanı sıra, ihale bedelinin KDV’den ve tapu harçlarından muaf tutulması gibi cazip fırsatlar bulunuyor.

Ne düşünüyorsunuz?

104 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bankaların Kredi Onayı Ne Kadar Sürer ?

Konut Kredisi Faiz Oranları 0.64’lere Çekilince Vatandaşlar Bankalara Akın Etti