in

Özelleştirme İhalesi İlanları Resmi Gazete’de Yayımlandı !

Adana Karataş’ta, Muğla Bodrum’da ve İzmir Aliağa’da taşınmaz satışı yapılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Resmi Gazete’de 3 ayrı özelleştirme ilanı yayımladı. Yayımlanan ilana göre Adana Karataş’ta, Muğla Bodrum’da ve İzmir Aliağa’da özelleştirme ihalesi kapsamında taşınmaz satışı yapılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazete’nin 22 Haziran 2021 tarihli sayısında özelleştirme ihalesi ilanları yayımlandı. Bu ilanlara ve 3 ilde özelleştirme ihalesi kapsamında taşınmazlar satışa çıkarıldı. Satışa çıkarılan taşınmazların ne şekilde satılacağı, nerede bulundukları, özelleştirme ihalesinin nasıl yapılacağı ve geçici teminat bedelleri açıklandı.

HANGİ TAŞINMAZLAR ÖZELLEŞTİRME İHALESİ İLE SATILACAK ?

  • Adana’nın Karataş ilçesi İskelem Mahallesi 5517 parseldeki 158 metrekare ve 5518 parseldeki 39.622 metrekare arazi ile üzerindeki taşınmazlar satış yoluyla, 5518 parseldeki taşınmazın önündeki 14.737 metrekarelik kumluk arazi ise 49 yıl süreyle kullanma izninin devri yoluyla bir bütün durumunda satılacak.
  • Muğla’nın Bodrum ilçesi Bitez mevkiinde bulunan 349 ada 2 parseldeki 29.130 metrekarelik taşınmaz satış yöntemiyle özelleştirilecek.
  • İzmir Aliağa’da 872 ada 4 parseldeki 39.862 metrekarelik taşınmaz satış yoluyla özelleştirilecek.

ÖZELLEŞTİRME İHALELELERİ MALİ ŞARTLAR

Adana’da bulunan taşınmazların özelleştirme ihalesinde geçici teminat bedeli 4 Milyon TL, Muğla Bodrum’daki taşınmazın geçici teminat bedeli 10 Milyon TL ve İzmir Aliağa’daki taşınmazın geçici teminat bedeli 4 Milyon TL olarak açıklandı. Adana ve İzmir’deki taşınmazların özelleştirme ihalesi şartname bedeli 3 Bin TL, Muğla’daki taşınmazların ihale şartname bedeli ise 10 Bin TL olarak açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenecek olan özelleştirme ihalelerinde kapalı teklif usulü uygulanacak. Katılımcılar tekliflerini kapalı bir zarf ile verecekler. Ardından ise pazarlık usulüne geçilecek. Teklif sahiplerinin katılımıyla açık artırma yapılarak ihale sonuçlandırılacak.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK ?

İhaleyi kazanarak taşınmazları satın alacak olan gerçek ya da tüzel kişilerin ne şekilde ödeme yapacakları da belirlendi. Buna göre ödemeler peşin ya da vadeli olabilecek. Vadeli ödemeyi seçenler ihale tutarının yüzde 40’ını peşin geri kalanını yılda bir defa ödeme yapmak şartıyla 4 yılda ödeyebilecekler. Vadeli ödemelerde yıllık yüzde 16 basit faiz uygulanacak.

Ne düşünüyorsunuz?

123 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Restore Edilecek

5 ilde KÖK Enerji Hattı için Acele Kamulaştırma Yapılacak