in ,

Özelleştirme İle İlgili Yeni Kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Özelleştirme kapsamında bazı parsellerin imar planı değişikliği onaylandı.

Bazı taşınmazların özelleştirme kapsamına alınması kararlaştırılırken, özelleştirme kapsamındaki bazı parsellere dair imar planı değişiklikleri onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, mülkiyeti Maliye Hazinesine ait İstanbul Esenyurt’taki taşınmaz ve bu taşınmazın üzerindeki Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait yapılar ile mülkiyeti Türkiye Elektrik İletim AŞ’ye ait İstanbul Esenyurt’taki iki ayrı taşınmaz özelleştirme kapsam ve programına alındı. Bu taşınmazlar, varlık satışı tekniğiyle özelleştirilecek ve prosedürleri 31 Aralık 2025’e kadar tamamlanacak.

İzmir’in Bayraklı ilçesi Salhane Mahallesi’nde, mülkiyeti Maliye Hazinesine kayıtlı üç ayrı taşınmazın hisseleri için de özelleştirme kararı verildi. Söz konusu özelleştirme prosedürleri de 31 Aralık 2025’e kadar bitirilecek.

İmar Planı Düzenlemeleri

Özelleştirme kapsamındaki Maliye Hazinesi adına kayıtlı Aydın’ın Didim, Muğla’nın Bodrum, İstanbul’un Arnavutköy, Ankara’nın Gölbaşı ilçelerindeki parsellere dair imar planı değişiklikleri ile Eskişehir’in Odunpazarı, Ankara’nın Mamak ilçelerindeki parsellere dair imar planları da onaylandı.

Mülkiyeti Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ adına kayıtlı Tokat’ın Pazar, Afyonkarahisar’ın Çay merkez ilçelerindeki parsellere dair imar planı değişikliklerine onay verildi.

Enerji Özelleştirmeleri

Bir diğer kararla da EÜAŞ’a ait bir buhar türbini, bir gaz türbini ve iki atık ısı kazanından oluşan Gebze Dilovası Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali ile üzerinde bulunduğu mülkiyeti Maliye Hazinesine ait Kocaeli Dilovası’ndaki taşınmaz da “satış” yöntemiyle özelleştirilecek.

Kocaeli-Dilovası’nda aynı adadaki taşınmazın Maliye Hazinesine ait olan yüzde 50 hissesi ile bu parsel üzerinde kurulu şalt sahası içinde mülkiyeti EÜAŞ’a ait olup santralin kullanımında bulunan ekipmanlar da özelleştirme kapsam ve programına alındı. Devletin hüküm ve tasarrufu altında olup santralin kullanımındaki taşınmazlar üzerinde bulunan mülkiyeti EÜAŞ’a ait ekipmanlar da özelleştirilecek. Özelleştirme prosedürleri 31 Aralık 2025’e kadar tamamlanacak.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonunca özelleştirme programında bulunan EÜAŞ’a ait Ahiköy-1 ve Ahiköy-2 hidroelektrik santralleri ve bu santraller tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirme ihalesinde 11 milyon 300 bin lira bedelle en yüksek teklifi veren Ergezen Yapı Ticaret Ltd. Şti’ne devri kararlaştırıldı.

Ne düşünüyorsunuz?

61 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkulde Yola Terk Nedir ?

Arazi ve Arsa Hakkında Mevzuat Değişikliği