in

Paket Programlı Arabuluculuk

Türkiye, yabancı yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline gelecek !

Yatırım mevzuatının güncelleneceği ve alternatif çözüm yollarının destekleneceği konularında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yaptığı açıklama sonrasında gözler bu hususta Bakanlığın atacağı adımlara çevrildi.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, enerji, inşaat, ticaret, iş, gibi her alanda uzman arabulucuların çalıştığı merkezlerle “paket uygulama arabuluculuk” modeline geçileceğini, yabancı işadamlarının problemlerinin de bu merkezlerde hızla çözülüp, bu kararların Türkiye ve kendi ülkelerinde uygulanabileceğini ifade etti.

ABD’de olduğu gibi ilk başta Kat Mülkiyeti Kanunu kaynaklı komşu uyuşmazlıkları, hukuki problemler ile ilgili her alanda arabuluculuğa gidilebileceğini, tam ihtiyaca uygun, çok farklı çözümler bulunabileceğini ve bu kararların mahkeme ilamı gibi uygulanabileceğini anlatan Öztatar, “Geçen yıl Ağustos’ta Singapur Konvansiyonu’na taraf olduk. Şu anda Meclis’te ve inşallah hızlıca kabul edilecek, iç hukukumuz haline gelecek. İlk etapta anlaşmaya taraf 49 ülke vardı, şu anda 54 ülke var. Bu anlaşmanın devreye girmesi ile, yarın Katarlı bir işadamı ile bizim bir problemimiz olduğunda hiçbir uzun süreç veya yargıya gitmeyecek. Gelecek, Türkiye’de arabulucukta problemini çözecek ve o arabuluculuk anlaşmasını da direkt olarak götürüp Katar’da icra edebilecek. Katar’daki işadamı de gelip Türkiye’de icra edebilecek. Hukuki problemler, iki tarafın da ihtiyacına uygun biçimde çok kısa zamanda arabulucuda anlaşma ile çözülecek.”

Yanında tahkim imkanı ile birlikte bunun sağlanacağını kaydeden Hakan Öztatar, “Arabulucuda problem çözülemezse tahkime de gidilebilecek. Bu durum Türkiye’nin yabancı yatırımcı için bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacak. Bunu başarabilirsek, Türkiye büyük ilerleme sağlayacak. Yargılamalar azalırsa hakimimiz bir günde 40 dosya yerine 20 dosya ile duruşmaya çıkabilse, dosyaya, vatandaşa daha fazla zaman ayıracak. Bu problem yalnızca bizim problemimiz değil. Uzun yargılama, dünyanın her yerinde bir problem” dedi.

Artık uzman arabuluculuğa geçilmesi gerektiğini söyleyen Hakan Öztatar, “İş hukukunda var fakat ticari davalarda yok. Bu alanlarda da bir-iki ay içerisinde uzman arabuluculuğa geçmeyi hedefliyoruz. Örneğin, siz geldiniz, konu inşaat alanında uyuşmazlık.. O merkezde inşaat piyasasını da hukukunu da bilen, hatta her meslekten uzman arabulucular olacak. Merkezler uzmanlaşacak. İnşaat, enerji, iş, sağlık, spor hukuku. Bu uygulamayla amacımız en çok beş ay içinde problemin net biçimde çözümlenmesi. Çözümlenmezse, ister mahkemeye git ister tahkime git. Buraya geldin diye bir kaybın yok. Çünkü arabuluculuk süreci esasen gizli. Burada konuşulanlar mahkemede kullanılamaz. Biz böyle bir kültürün oluşturulmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Paket uygulama nedir ?

Hakan Öztatar, bu işin arabuluculuk merkezleri tarafından yapıldığına dikkat çekti. “Bu merkezler bu işin kaliteli yapılmasını sağlıyorlar. Ben buna ‘paket uygulama’ diyorum. ‘Paket uygulama’ ne? Sizin bir ihtilafınız var bir arabuluculuk merkezine başvurdunuz. O arabuluculuk merkezi öyle bir donanımlı olacak ki, her meslekten arabulucu görev yapacak. Sizin uyuşmazlığınız yargıya ya da diğer bir yere gitmeden mutlaka çözülecek. Böyle bir merkez kurguluyoruz. En az üç oda olacak. Genel büyük bir oda olacak toplantı yapılacak. İki arabulucuya verdiğimiz odalar olacak. Bazen bir tarafı, bazı durumlarda diğer tarafı bir tarafa alacaksınız. Sekreterya hizmeti verilecek. Taraflar avukatları ile görüşebilecek”

Ne düşünüyorsunuz?

186 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İzmir Dikili’de Jeotermal Kaynakları Kiraya Verilecek

Arka Planda Sesini Duyuramayan Bir Mağdurlar Grubu Var !