in

Pandemiye Rağmen İş Yeri Kiraları Artışta !

Dükkan Kiralarının En Fazla Arttığı İller…

2020 yılı işletmeler için çok zorlu geçti. Covid-19 salgını sebebiyle bu yıl birçok iş yeri kepenk kapattı. Yılın tamamına yayılan kısıtlamalar sebebiyle iş yerleri zor durumda kaldı. Son günlerde artan vaka sayıları ek tedbirleri gerektirdi ve şu anda evlere servis ve gel al sistemiyle esnaflar bir şekilde salgınla mücadele etmenin yollarını arıyor.

Devlet, gelir kaybı yaşayan ve zorlu bir dönemde bulunan işletmeler için kira desteği sağladı.

EN ÇOK ZORLAYAN GİDER İŞ YERİ KİRALARI

Pandemi sürecinde dükkanlarını açamayan işyerleri en fazla kira ödemelerinde zorlandılar. Çok sayıda iş kolu için kira müjdesi verilirken bunların dışında kira fiyatları da yükselmeye devam etti.

Gayrimenkul Borsası A.Ş. (GABORAS) verilerine göre pandemi sürecinde kira fiyatları yükseldi. Özellikle nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı 5 büyükşehirde, iş yeri kira fiyatları arttı. Kira fiyatlarında yaşanan artış oranlarında ise ilk sırada Bursa yer aldı. Bursa’da son dönemlerde iş yeri kira fiyatları yüzde 65 oranında arttı. Listenin ikinci sırasında İstanbul yer aldı. İstanbul’da kira artış oranları ise ortalama yüzde 45 bandında. İstanbul’u yüzde 32’lik zam oranıyla İzmir ve yüzde 25’lik zam oranıyla Ankara izledi. 5 kentin bulunduğu zam şampiyonu listesinde Antalya yüzde 20’lik artış oranıyla beşinci sırada yer aldı.

OFİS VE DEPOLARDA DA ARTIŞ VAR

Depo – antrepo kiralarında ise yüzde 33 artış ile en çok artış oranına sahip olan il Ankara olurken, Ankara’yı yüzde 23 ile İstanbul ve yüzde 22 ile Antalya takip ediyor. Yıl içerisinde fiyat artış ve inişleri yaşansa da geçtiğimiz yılın oranlarını yakalayan ve yılı artış göstermeden kapatan iller Bursa ve İzmir…

Gayrimenkulde iş yerinin yapısal olarak dükkan – mağaza, büro – ofis, depo – antrepo olmak suretiyle 3 kategoride değerlendirildiğine değinen GABORAS Veri Direktörü Orhan Vatandaş, “Türkiye’nin pandemi döneminde büyümesi sürdü. Ancak, birçok esnaf için de zor bir dönem devam ediyor. Ülkemizin itici gücü olarak kabul edilen KOBİ’lerimiz, ekonomik hayatı ayakta tutan dükkanlar ve üreticimizin gücü olan depoların GABORAS verilerimize göre enflasyonun üzerinde bir kira baskısına maruz kaldığını gösteriyor. Kiralık stokları ciddi oranda azalırken, bu hususta Devletimizin başlattığı kira desteği uygulamasının daralmayı hafifleteceğine inanıyoruz” diye açıkladı.

Ne düşünüyorsunuz?

199 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Vergi Yapılandırmada Başvuru Süresi 2021’e Ertelendi !

Gayrimenkulde Yapay Zeka Sertifika Programı Hayata Geçiyor