in

Prof. Dr. Ahmet Ercan, 3 Gün Önce Sisam Fayı İçin Uyarılarda Bulunmuştu

Şimdi de Türkiye’nin birçok yerinde her an gelebilecek şiddetli depremler için uyarıyor.

İzmir’deki depremin sonrasında uzman isimden son dakika uyarısı üst üste geldi. Prof. Dr. Ahmet Ercan yaklaşık 10 yıldır İzmir depremi için uyarıyor. Tüm Türkiye’de onlarca kenti ilgilendiren gelecek depremler haritasını çıkaran Prof. Ercan verdiği son dakika haberinde gelecek 100 yılda ülkemizde İzmir’in çok daha ilerisinde sarsıntıların yaşanacağını belirtti.

İşte Ercan’ın belirlemeleri akabinde deprem beklenen noktalar ve şiddetleri;

Yaklaşık 10 yıldır Sisam yakınlarında büyük bir deprem olacağını (İzmir depremi) söyleyen ve depremden üç gün önce de bunu tekrarlayan Prof. Dr. Ahmet Ercan, Bornova ve Bayraklı ağırlıklı yıkımın her şeye rağmen ucuz atlatıldığını ve Türkiye’yi hem mevcut durum için endişelendirecek hem de çok geç olmadan tedbir almak için zaman sağlayacak son dakika haberini verdi.

3 GÜN ÖNCE İZMİR’İ UYARMIŞTI

Jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan tutarlı deprem tahminleriyle tanınıyor. İzmir’deki son depremi de 10 yıldır söylüyor. Depremden 12 ve 3 gün önce de uyarı yaptığını belirtiyor. Daha önce yine Foça-Karaburun-Midilli üçgeninde olacağını ifade ettiği deprem 2017’de oldu. “O çok büyük bir deprem değildi. O dönem İzmir bir depremi hasarsız atlatarak güvenilir bir alana girdi. Fakat son dönemde Sisam’ın üzerinde jeofizik bilgiler yığılmaya başlamıştı” diyor.

GELECEK 100 YILDA TÜRKİYEDE ONLARCA NOKTA ENERJİ BOŞALTACAK

Bu uyarılara rağmen İzmir’de gerçekleşen yıkımı engellemek için yapılabilecek bir şey var mıydı ?

Prof. Dr. Ahmet Ercan bu soruyu şu şekilde cevaplıyor: “Üç gün önce yapılacak bir şey yoktu tabii. Uzun vadede yapılması gereken işler bunlar. Aslında beni en fazla dinleyenler İzmirliler. Şehrin çevresini saran dağlara yerleşim yapılması gerekiyordu. Yapıldı da.”

Ercan sözlerine şu şekilde devam etti ;

“Örnek olarak, kuzeydeki Yamanlar Dağı. Dağ şimdi toplu konutlarla dolu. Ayrıca Güney’deki Dikmen Dağı. Balçova, Aydın yolu, Buca ! ‘Buralara yerleşin, bunlar sağlam yerler’ dedim. İnsanlar buralara yerleşmeye, toplu konutlar yapmaya başladı. Bu sayede aslında can kaybı bir miktar azaldı.”

EN BÜYÜK HATA; SIĞ TEMEL ÜZERİNDEKİ YAPILAŞMA

Ercan, en büyük hatanın Bayraklı’da yapıldığına dikkat çekiyor. “Bir süre önce 1850’de kurumuş olan Halkapınar Gölü üzerinde, yapılaşma başladı. Göl üzeri noktaların yapılaşmaya açılması, idam ipine başını geçirmek gibi bir şeydir. Buranın zemininin çamur niteliğinde olduğunu, yaptığımız jeofizik araştırmalarda görmüştük. Burada bina yapabilmek için gerekli temelin en az 86 metre olması gerektiğini öngörmüştük. Bir yapının temeli bu kadar olmayacağına göre…Orada sığ bir temel üzerine, Karadeniz mimarisiyle yerleşim başladı. Bugün yıkılan yapılar mühendislik hizmeti alınmayan, denetlenmeyen mimarilerdir.”

JEOFİZİK MÜHENDİSİNE SORULMALI

Ercan, bir bina yapılmadan önce zeminin yapılaşmaya uygun olup olmadığının belirlenmesi için mutlaka bir jeofizik mühendisine sorulması gerektiğini vurguluyor ve bu depremle riskli hale gelen birçok binanın şu an kurtulmuş olsa dahi, daha küçük bir depremde bile yıkılabileceğinin altını çiziyor. “Gelişmiş ülkelerde çok daha büyük depremlerde bile yıkım olmuyor. Tabii bütün bunlar halkın gelir seviyesi ile ilgili.”

Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın önümüzdeki 100 yıl içinde öngördüğü bazı şiddetli depremler ;

Gemlik-İznik : 7.8
Kuzey Marmara-İstanbul-Tekirdağ: 6.3 – 6.7 – 7.2
Mudanya-Manyas : 7.5
Kocaeli-Adapazarı-Düzce-Bolu : 7.4
Çankırı-Kastamonu : 6.9
Amasya-Tokat : 7.2
Erzincan-Tunceli : 7.5
Erzurum-Kars-Ardahan : 7.3
Ermenistan-Gürcistan : 7.2
Bingöl-Muş : 6.9
Ağrı-Iğdır-Çaldıran : 7.5
Van-Erciş : 6.5
Diyarbakır : 6.8
Hakkâri-Şırnak-Yüksekova : 7.2
Hatay-İskenderun : 7.2
Osmaniye-Adana-İçel-Karataş : 6.3
Kaş-Finike : 6.9
Afyon-Beyşehir-Isparta-Burdur : 6.8
Rodos-Fethiye : 7.2
Gökova-Marmaris-Bodrum-Muğla : 7.1
Bergama-Çandarlı-Dikili : 7.1

Ne düşünüyorsunuz?

294 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Güvenli Bir Şehrin Olmazsa Olmazları !

Hangi Bankalar Arsa Kredisi Veriyor ?