in

Rayiç Bedel Üzerinden Satış Gösterenler Dikkat !

Ekspertiz raporu zorunluluğu gündemde !

Konut fiyatları son 2 senedir büyük bir hızla yükselirken konut fiyatlarına yapılan zamlar tepki çekiyor. Dolar kuru yüksekken yapılan döviz zamları kurun düşmesine rağmen devam ederken piyasada köpük fiyat tartışması tekrar alevlendi. Sektörün uzman isimleri konut fiyatlarında yaşanan artışı “iş bilmez” konut sahiplerinin serbest piyasa koşulları içerisinde internetten ilan verirken “kafalarına göre fiyat belirlemesine” bağladı.

Ev sahiplerinin konut fiyatlarında yaşanan artışı fırsata çevirmek isteyerek konut fiyatlarını belirlerken daha önceki ilanları baz alarak bu ilanlardan daha yüksek fiyatlar belirlemesi ile piyasada satılık konut fiyatları yükselişe geçti ve bu yükseliş devam ediyor. Öyle ki İstanbul’da 2020 senesinde fiyatı 1 milyon liraya erişerek büyük bir şok yaratan bazı bölgelerdeki konut fiyatları 2021 yıl sonunda köpük ilanlarla 2,5 milyon liraya kadar fırladı.

Gayrimenkul sektörü uzmanları konut fiyatlarında fiyat bilmeden fiyat belirleyen kişiler sebebi ile büyük bir köpüklenme oluştuğunu belirterek konut fiyatlarında normalleşme için mutlaka devlet müdahalesinin şart olduğunu ifade ediyorlar.

Serbest piyasa ekonomisinin aşırı köpüklenme etkisi ile fiyatları uçurduğu belirtilirken sektörde çare devlet müdahalesinde aranılıyor. İkinci el araç ilanları için bir denetim mekanizması oluşturulması gerektiği belirtilirken ikinci el konut ilanları içinde denetim ve bu denetime ek olarak tapuda ekspertiz raporu zorunluluğu gündeme taşındı.

RAYİÇ BEDEL ÜZERİNDEN TAPUDA EVİN DEĞERİNİN AZ GÖSTERİLMESİ SUÇ MU?

Konut fiyatlarında yükseliş yaşanmasının en önemli nedenlerinden biride internet üzerinden verilen ilanlara çekilen yüksek fiyatlar olarak gösteriliyor. Vatandaş ara vermeksizin ilan koymadan bir önceki ilanın fiyatına bakarken “benim evim seninkinden kıymetli” mantığı ile fiyatlar her ilanda biraz daha yukarı çekiliyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Acce Luxury Homes Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dilber dövizde yaşanan yükselişe bağlı olarak insanlarda bir panik havası oluştuğunu, bu paniğinde insanları konut yatırımına yönlendirdiğini ifade etti. Yabancı ve yerli yatırımcının konuta yönelmesi ile konut fiyatlarına zamların geldiğini söyleyen Dilber, fahiş fiyat ilanlarının önüne geçmek için mutlaka önlem alınması, en etkili önlemin ise ekspertiz raporu zorunluluğu olduğunu ifade etti.

EV ALIP SATANLAR EKSPERTİZ ÜCRETİ VE YÜKSEK TAPU HARCI ÖDEYECEK !

Daha önce devletin tapu harcı gelirinde rayiç bedel üzerinden satış gösterilmesi sebebi ile oluşan gelir kaybını engellemek adına tapuda ekspertiz raporu zorunluluğu gündeme gelmiş, ancak yoğun reaksiyon üzerine yalnızca yabancılarda zorunluluk olarak uygulamada kalmasına karar verilmişti. Tapuda ekspertiz raporu zorunluluğu getirilmesi halinde vatandaş hem ekspertiz ücreti ödeyecek hem de gerçek değer üzerinden satış yaptığı için tapuda daha yüksek tapu harcı ödeyecek.

Ne düşünüyorsunuz?

79 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Asansör Giderini Kim Öder ?

‘Yabancılara Satışta Hizmet Bedeli Artmalı!’