in ,

Nesli Tükenmek Üzere Olan Kuşlara Ev Sahipliği Yapan Bölgede RES Projesinin İmar Planı Onaylandı

ÇED onayı verilen proje için alınan görüşlerde birçok kurum, türbinlerin yerinin değiştirilmesini istedi.

Ömerli Rüzgar Enerji Santrali (RES) için Betim Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından hazırlanan imar planları onaylandı. Aralarında soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kuşlara da konut sahipliği yapan bölgede yapılması planlanan RES (Rüzgar Enerjisi Santrali) ,100 bin Kilowatt gücünde olacak. Projede planlanan 50 adet türbinin 18 adeti ormanlık alanda, 32 adeti ise tarım arazisi üzerinde yapılacak.

İşletme süresi 49 yıl olan projenin maliyeti 430 milyon TL. 2019 yılında çevresel etki değerlendirme (ÇED) onayı verilen proje için alınan görüşlerde birçok kurum, türbinlerin yerinin değiştirilmesini istedi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 8, Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü 1, Karayolları Genel Müdürlüğü 3, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 6 türbinde lokasyon değişikliğine gidilmesi gerektiğini açıkladı.

Kurumlar, 35 nolu türbinin 1. derece arkeolojik sit olan Anastasius Slinkarı’na 90 metre mesafede bulunduğunu açıkladı. ÇED dosyasında lokasyonun değiştirileceğini iddia eden şirket, nereye taşınacağı ile ilgili bilgi vermedi.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği’ne göre bölgede yaşayan mevcut 90 türden 89 tanesi kırımızı listede yer alıyor. Bölgede yaşayan orman kartalı ve şah kartal türleri de ‘vahşi yaşamda soyu tükenecek olan türler’ statüsünde bulunuyor.

Birçok kuş türlerine ev sahipliği yapan alan, RES’ lerle kuşatılmış durumda.

Ömerli RES proje sahasını merkez alan, aşağı yukarı 30 km yarıçaplı daire içinde faaliyette olan ve inşa durumunda olan RES’ ler şöyle:

Çatalca RES, Çanta RES, Silivri RES, Çataltepe RES, Yamaçtepe RES, Tepe RES, Sunjüt RES, Gazi RES, Sakarbayır RES, Ertan RES.

Ne düşünüyorsunuz?

311 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

44 Taşınmaz, Satış Yöntemiyle Özelleştirilecek !

Üretici, Hobi Bahçeleri Kararı İçin Nefes Tutuyor !