in

Sanayiciler ve Değerleme Şirketleri Karşı Karşıya

Tesis değerlerinin düşük gösterilmesine tepkiler çığ gibi arttı. Ekspertizlere göre konu ‘yasal’.

Pandemi sonrası artan finansman ihtiyacı, değerleme şirketlerini ve sanayicileri karşı karşıya getirdi. Sanayiciler, kredi müracaatı veya fabrika satışında tesis değerinin değerleme uzmanları tarafından düşük gösterildiğini belirtirken, değerleme şirketleri ise problemin ‘yasal ve mevcut durum’ arasındaki farktan kaynaklandığını savundu.

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB), söz konusu tartışmayı mahkemeye taşımaya hazırlanırken, OSB’ler ise sanayicilerden topladıkları 250’ye yakın imza ile bakanlıklar, BDDK ve ekspertizlerin bağlı bulunduğu kurumlara başvurmayı planlıyor.

Dünya’ya açıklamalarda bulunan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, organize sanayi bölgelerinde üretim yapan firmaların tesislerinin sanayicilerin en değerli yatırımları olduğunu belirterek söz konusu yatırımların ekspertiz firmaları ve değerleme kuruluşları tarafından piyasa değerlerinin çok altında değerlendirildiğini vurguladı. OSB’lerde sanayiciye arsa tahsisi yapılan rakamın baz alınması gerekirken bunun çok altında ekspertiz raporlarının düzenlendiğini belirten Kütükcü, “OSB’de tahsis edilen arsanın rayiç rakamı belli ve biz bunu kamuoyuna deklare ediyoruz. Arsa değeri olarak söz konusu rakamın baz alınması gerekirken bunun çok altında rakamlar belirleniyor. Yapının değerlendirilmesi yapının büyüklüğüne tesisisin durumuna bağlıdır. Ancak arsa ve altyapı değeri açısından OSB’nin tahsis rakamı dışında belirlenecek rakamlar her türlü yoruma açık oluyor.” şeklinde konuştu.

Düşük gösterilen ekspertiz değeri, düşük teminat demek.

Sorunun yalnızca satış ile ilgili olmadığını söyleyen Kütükcü, “Sanayicinin finansman ihtiyacı arttı ve bu ihtiyaçta en kuvvetli teminat kaynağı da fabrikalar, gayrimenkuller ve tesisler. Finansman ihtiyacını çözmeye çalışan sanayici açısından düşük gösterilen ekspertiz değeri düşük teminat demek. Bu da oldukça büyük bir kayıp” ifadelerini kullandı.

TDUB, dava açmaya hazırlanıyor.

Değerleme şirketleri ise tartışmanın en önemli nedenlerinden birinin yasal ve mevcut durum arasındaki farktan kaynaklandığını savundu. Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB) Başkanı Encan Aydoğdu, iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek, Antalya’daki OSB’lere bu nedenden dolayı dava açacaklarını belirtti. OSB’lerde arsa değerlerinin belli olduğunu ve bunu kendilerinin belirlemediğini dile getiren Aydoğdu, tartışmanın asıl konusunun üst yapı olduğunu açıkladı.

Yasal durumu baz alan finans kuruluşları kredilendirme yaptıklarında, fabrika sahipleri itiraz ediyor !

Aydoğdu süreci şu şekilde aktardı: “Arsa değerini biz tespit etmiyoruz. Değerleme uzmanı arkadaşlar gidiyor, oradaki arsanın satış değerleri var. Bu değerlere bağlı kalıyorlar. Tabii ki kendi görüşlerini uyguluyorlar ancak değerin çok da dışına çıkmıyorlar. Orada resmi bir arsa satış değeri var. Bina yapım maliyetleri amortisman düştükten sonra hesaplanıyor. Buradaki esas sorun herkesin malı kendine değerli. Kendi mallarının çok değerli olduğunu düşünüyorlar. En önemli sorun, mevcut ve yasal alan farkı. Yasal alan, izinleri alınan alan iken mevcut alan ise izinleri alınmadığı halde ek yapılan imalatlar veya binalar demek. Bu iki alan arasında metrekare farkı oluyor. Değerleme uzmanları ise yasal izinleri alınmış alanları değerliyor. Yasal durumu baz alan finans kuruluşları kredilendirme yaptıklarında, fabrika sahipleri itiraz ediyor.”

Değerleme uzmanları değerleme konusunda hata yapabilir mi ?

Aydoğdu, bireysel değerlemelerde % 2 civarında sıkıntı olabildiğini, ancak bu sorunun kabul edilebilir oranlarda olduğunu, kabul edilemez hataların ise binde 2 civarında olduğunu belirtti.

Ne düşünüyorsunuz?

105 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Danışmanı Olmak

Evrensel Fiyat Artışında İlk Üç Türkiye’den !