in ,

Sektör Yeniden Durgunluğa Girme Eğiliminde !

Faiz oranlarındaki yükselişe değinen İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Sektör tekrar durgunluğa girme eğiliminde” dedi.

Sektor-Yeniden-Durgunluga-Girme-Egiliminde-voorgo-com

Türkiye genelindeki konut satışları, Temmuz’da düşük faiz ve konut kampanyalarının etkisiyle yüzde 124.3 artışla 229 bin 357’ye çıkarak bütün dönemlerin rekorunu kırdı. Aylık bazda en yüksek satış rakamına daha önce 202 bin 74 adet konut ile 2019 Aralık’ta ulaşılmıştı.

TÜİK verilerene göre, konut kredili satışlar, temmuzda yüzde 900 artışla 130 bin 721 oldu. İpotekli satışların payı, toplam konut satışları içinde yüzde 57′ ye ulaştı. Aylık satış adedi ve toplam satışlar baz alındığında ipotekli satışlar tarihi rekor kırdı.

GECİKMİŞ BİR ATILIM

Birinci el konut satışları 67 bin 937, ikinci el konutları ise 161 bin olarak gerçekleşti. İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Temmuz’da kamu bankalarının, düşük faiz kampanyalarını birinci el konutlarda sürdürüp ikinci el konutlarda faiz artırımına gitmesinin doğru ama gecikmiş bir atılım olduğunu ifade etti.

İkinci el konutlarla ilgili uygulamanın kampanyanın başında hayata geçirilmesi durumunda birinci elin toplam satışlardan daha çok pay alacağına dikkat çeken Nazmi Durbakayım, “Kamu bankalarının faiz artışına gitmesi ve kampanyayı sonlandırmasının sonrasında inşaat firmalarının kendi bünyelerinde düşük faiz uygulama çabaları bu oranın değişmesine katkı sağlayabilir. Birinci el konutlara teşvikin devam etmesi için çabalıyoruz. Çünkü gerçekleşen her yeni ev satışı, makro ekonomideki çarkların dönmesi için yeni bir güç anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

229 bin adetle Temmuz ayında rekor kıran satışların, ağustos ayından itibaren sona ermesini öngördüklerini dile getiren Durbakayım, “Kamu bankalarının ve Emlak Konut‘un başlattığı düşük faiz kampanyasının etkisiyle rekor satışlara sahne olan gayrimenkul sektörü, faizlerin yeniden yükseliş trendine girmesiyle birlikte tekrar durgunluğa girme eğiliminde” dedi.

YABANCIYA SATIŞTA KORONAVİRÜS ETKİSİ

Ocak-Temmuz döneminde 854 bin 126 ev satışı gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40.5 arttı. Ocak-Temmuz döneminde ipotekli konut satışı yüzde 313.9 artarak 397 bin 95, diğer satış türlerinde ise yüzde 10.8 azaldı ve 457 bin 31 oldu.

Yabancılara yapılan ev satışları da Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34.6 azalarak 2 bin 741 oldu. Yabancılara yapılan ev satışlarında, Temmuz 2020’de ilk sırayı bin 46 ev satışı ile İstanbul aldı. Ülke uyruklarına göre ise en fazla ev satışı 540 adetle İran vatandaşlarına yapıldı.

Ocak-Temmuz döneminde yabancılara yapılan ev satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29.6 azaldı ve 17 bin 3 oldu. Uzun senelerdir sürekli artış görülen yabancıya satışta koronavirüs etkili oldu.

Ne düşünüyorsunuz?

290 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Temmuz sonuçları açıklandı voorgo.com

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Temmuz sonuçları açıklandı.

7 İlçede İmar Planları Değiştirildi voorgo

7 İlçede İmar Planları Değiştirildi..