in ,

Sektöre Gölge Düşüren Fırsatçılara Dikkat !

Faiz oranlarının düşmesi ile, piyasada ticari ahlaka uymayan olaylar yaşanmaya başladı.

Sektöre-Gölge-Düşüren-Fırsatçılara-Dikkat-voorgo

TAPUDA ŞOK OLMAYIN..

Krediler ucuzlayınca vatandaşların konuta hücum etmesini fırsat bilen bazı ev sahibi ve inşaatçılar fahiş zam yapmıştı.Ticari ahlaka uymayan bu durum ise ilginç bir boyuta ulaştı. Alış-satış sözleşmesi yapıldıktan sonra tapu işlemleri sırasında bile ev sahipleri bazı gerekçeler göstererek  ‘ne kadar koparırsam kar’ anlayışı ile imza atmaktan vazgeçiyor ve evin fiyatında 3-5 bin lira daha zam istiyor. Alıcı ise harcadığı mesaiyi dikkate alarak bu zammı sineye çekiyor.

SATIN ALMAKTA KARARLIYSANIZ YENİ TARİFEYE HAZIR OLUN..

Eve alıcı çıkınca ev sahibi karar değiştirip emlakçıya yeni fiyat dikte ediyor ve vatandaş emlakçıyla belirlenen yeni fiyat üzerinde anlaşıyor. Emlakçı, ‘evine alıcı çıktı’ diye ev sahibini arayınca da işler değişiyor. Bu kez alıcının önüne yeni zamlı tarife geliyor.

KAPORA VERİRKEN DİKKAT !

Bir diğer fırsatçılık ise emlakçıların aldığı kapora bedeli. Üzerinde haciz olduğunu bilen emlakçi  konutu satışa çıkarıp, alıcı durumu farkettiğinde ‘ben karışmam’ diye kaporayı geri ödemeyi kabul etmiyor. Sektörün güvenilirliğine gölge düşürüyor. Böyle durumlarda tüketicinin kapora verirken emlakçıyla yaptığı sözleşmeye; ‘Banka veya tapuda evle ilgili bir sorun çıkarsa kapora iade edilir’ diye madde eklemesi gerektiği belirtiliyor.

 E-İPOTEK SORUNU

Kredi talebi onaylanan vatandaşlar uzun süre tapudan gelecek mesajı bekliyor ancak banka şubelerenin yoğunluktan dolayı gerekli evrakları tapuya e-ipotek üzerinden zamanında iletmemesi süreci uzatınca ev sahipleri satıştan vazgeçebiliyor. Alıcının ekspertiz ücreti ve kaporası çöpe atılmış oluyor.

ALTI AYDA TAPUYA 7.8 MİLYAR ÖDEDİK

Türkiye genelinde yılın ilk yarısında faiz oranlarının düşmesi ile birlikte, konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 arttı. Hazineye, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden  6 ayda sağlanan katkı ise 7 milyar 792 milyon lira oldu. Konut satışında ilk sırada yer alan İstanbul´da 6 ayda 95 bin 271 konut satıldı.

Artan konut satışları ve diğer alım satımlar ile 2020 yılının sonuna kadar hazineye 20 milyar maddi katkı sağlanacağı öngörülüyor.

Ne düşünüyorsunuz?

127 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Toki Konutlarında Borç Bitmeden Devir Ve Kiralama Yapılamaz voorgo

Toki Konutlarında Borç Bitmeden Devir Ve Kiralama Yapılabilir mi?

Konut Kredi Bakiyesinde Yüksek-Artis voorgo

Konut Kredi Bakiyesinde Tüm Zamanların En Yüksek Artışı..