in ,

Sel Afeti Sonrası Yaklaşık 3 Bin Hasar Dosyası Açıldı

DASK ve Zorunlu Trafik Sigortası sel hasarını karşılıyor mu ? Sel afetlerinin sonrasında nasıl bir yol izlenmeli ?

Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği TÜSED, geçtiğimiz günlerde meydana gelen İzmir’deki sel afetine dair açıklama yaptı. Afetin İzmir Buca, Karabağlar ve Konak ilçelerini etkilediği, oto ve oto dışı dallarda yaklaşık 3 bin hasar dosyasının açıldığı bertilirken, ortalama 100 eksperin hasar belirleme çalışmalarını yürüttüğü belirtildi. Konu hakkında Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği Genel Sekreteri Selim Kesici “Sel afeti akabinde ilk kez doğal afet durumuyla karşılaşan sigortalıların, hasardan itibaren 5 gün içerisinde sigorta şirketlerine hasar ihbarında bulunması gereklidir. Aynı zamanda kanunen bağımsız ve tarafsız olan sigorta eksperinin tanzim ettiği ekspertiz raporu, delil niteliği taşımakta olup, sigorta poliçesi olmayan vatandaşlar da bilhassa hasarının rücu imkanı olabileceği olaylarda sigorta eksperlerinden hasar belirlenmesi isteğinde bulunabilirler. Bu yönde istekleri olan sigortasız vatandaşlar derneğimize başvurabilir veya TOBB SEİK kurumundan bilgi alabilirler.” dedi.

2 Şubat 2021 tarihinde İzmir‘de yaşanan sel afetinin bilançosu ortaya çıkmaya başladı. Konusunda uzman yaklaşık 100 sigorta eksperinin hasar belirleme çalışmalarını sürdürdüğü sel afeti akabinde oto ve oto dışı dallarda ortalama 3 bin hasar dosyasının açıldığı ifade edildi. Öte yandan TÜSED Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği, olası yaşanabilecek sel afetlerinin hemen ardından hem sigortalı hem de sigortasız vatandaşların atması gereken adımlara dair önemli uyarılarda bulundu.

Sel afetlerinin sonrasında nasıl bir yol izlenmeli ?

TÜSED Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği, dal farkı olmaksızın hasarın ortaya çıktığı an itibariyle sigortalı vatandaşların 5 gün içinde sigorta şirketine ihbarda bulunması ve dosya açtırması gerektiğinin altını çiziyor. Sel gibi afetlerle ilk kez karşılaşan vatandaşların, olayın vahameti ile ne yapması gerektiğini bilmediği ve istemeden hasarda artışa meydan verebildiklerini ifade eden TÜSED Genel Sekreteri Selim Kesici, vatandaşların poliçeden kaynaklanan haklarının zarar görmemesi amacıyla hasar dosyasını ivedilikle açması ve sigorta eksperlerinin yönlendirmelerine uyması konusu ile ilgili uyarılarda bulunuyor. Özellikle emtia, eşya, demirbaş, makine gibi taşınabilir kıymet sigortalarında zarar oluştuğunda, gerek hasar belirlenmesi gerekse sovtaj imkanı olup olmadığının belirlenmesi için, zarar gören kıymetlerin atılmaması, sağlam kıymetlerin ayrıştırılması ve gerek görülürse ayrı bir alanda depolanması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Sigortasız vatandaşlar sel afetleri akabinde ne yapmalı ?

Doğal afetler nedeniyle ortaya çıkan hasarlarda devlet mercilerinin ve idari kurumların belli ölçütler ile mağdur vatandaşlara destek olduğunu belirten TÜSED Genel Sekreteri Selim Kesici “Sigorta poliçesi olmaması halinde vatandaşlarımız mahallin yerel idari amirliklerinden destek talebinde bulunabilir. Bazı hallerde hasarda direkt doğa olayının etkisi yüksek olsa da altyapı yetersizlikleri veya eksiklikleri nedeniyle Belediyeler, Karayolları, altyapıyı inşa eden taşeronlar v.b. hasarlardan sorumlu tutulabilmektedir. Bu gibi durumlarda kanunen bağımsız ve tarafsızlığı bulunan sigorta eksperinin ekspertiz raporu delil niteliği taşımakta olup sigorta poliçesi olmayan vatandaşlar da bilhassa hasarının rücu imkanı olabileceği olaylarda sigorta eksperlerinden hasar tespiti talebinde bulunma hakkına sahiptir.” dedi.

DASK ve Zorunlu Trafik Sigortası sel hasarını karşılıyor mu ?

Konutlarda zorunlu olan DASK poliçesi, “Doğal Afetler Sigortası” adını taşısa da, günümüzde yalnızca depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının direkt olarak neden olacağı maddi zararları kapsıyor. Deprem sonucu meydana gelen sel, kendi kendine gelişen tsunami, fırtına, hortum gibi doğal afetleri kapsamıyor. Aynı şekilde kara taşıtlarında Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası (Trafik Sigortası) da sel dahil doğal afetlere dair zararları ve sel nedeniyle taşıtın harici bir kıymete vereceği zararı karşılamıyor. Kara taşıtlarında sel hasarlarının tazmini kasko poliçeleri kapsamında yapılıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

156 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İmar Planı Nedir ?

Riskli Yapı Tespitine Nasıl İtiraz Edilir ?