in , ,

Senetle Satılan Evler Revaçta !

Senetle konut alma dönemi geri geldi.

Son zamanlarda markalı konut projelerinden yararlanarak konut almak isteyenlerin ilk tercihlerini, taksit veya senetle satılan evler oluşturuyor.

Konut kredisi faizlerindeki oranların yükselmesi ile birlikte büyük bir düşüş yaşanan kredili satışların yılın ilk çeyreğindeki konut satışlarındaki oranı yaklaşık yüzde 17 oldu. 2021 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen konut satış istatistikleri ve konut fiyat endeksleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Elfi Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir, ev alıcılarının ve yatırımcıların yılın ilk dört ayı için gerçekleştirdiği işlemlerde banka kredisi kullanmak yerine inşaat şirketleri tarafından çıkartılan şirket içi vade ve senetli ödeme yöntemlerini tercih ettiğini ifade etti.

SENETLE EV ALMAYA YOĞUN İLGİ

Aydemir, “Özellikle pandemi süreçlerinin etkisi ile değişken bir ekonominin içindeyiz. Artan inşaat maliyetleri sebebiyle yeni ev fiyatlamaları da bu nedenle yükseldi. Konut fiyatlarının yükselmesi ve aynı zamanda konut kredisi faiz oranlarında beklenen oranların yakalanamaması sebebiyle ev almak isteyenler bankalardan uzaklaşmak zorunda kaldı. Konut almak isteyenler ilk önce birikimlerini peşinat olarak vermek suretiyle kalan kısımları için senetli ödemeye yönelmiş durumda. 2020 Aralık döneminde banka kredisi kullanım oranları ortalama yüzde 25 civarında iken 2021 Şubat döneminde bu oranların yüzde 17’ye kadar gerilediğini görüyoruz” dedi.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi’nin yeni yıla 1,7 puan artış ile başlayıp, şubat ayında da 3,2 puan daha artarak 85,5 puana yükseldiğini söyleyen Aydemir, “Güven Endeksi’nde artış mart ayında da devam etti. İnşaat Sektörü Güven Endeksi mart ayında bir önceki aya göre 0,6 puan yükseldi. İnşaat sektörü yeni yıla dair iyimserliğini sürdürüyor. Mevcut işler seviyesi ve yeni alınan işler seviyesi de güveni destekliyor” ifadelerini kullandı.

Ne düşünüyorsunuz?

175 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Katılım’dan Dört Yeni Şube Daha

Vergi İncelemelerinde Danışma Komisyonu Oluşturuldu