in ,

Dünya Çözüm Bekliyor, Çözüm: Sıfır Enerji Binalar !

1 Ocak 2021’den itibaren yeni binalarda zorunlu hale getiriliyor.

1 Ocak 2021’den itibaren yeni binalarda zorunlu hale getirilen ve birçok ülkenin de eylem planlarında bulunan ‘Sıfır Enerji Binalar’a dönüşüme dair yol haritası hazırlanıyor.

Artan nüfus ve şehirleşme ile gün geçtikçe enerji ihtiyacı açığa çıkıyor. Tüketilen enerjinin en az yüzde 70’ ini ithal eden ülkemizde bu enerjinin yüzde 30’undan çok daha fazlası da binalar için kullanılıyor. Türkiye’den ve dünyadan fikir önderleri, ZeroBuild Forum’ 20 ’de “Sıfır Enerji Binalar” konusunu bir başlık altında toplayacak. Bugünün tespitinin yapılacağı, gelecek senaryolarının ele alınacağı ve dünyadan etkin örneklerin ayrıntılı paylaşılacağı forum, tüketilen enerjinin büyük bir kısmının tabiata zarar veren fosil yakıtlardan oluştuğuna, birey ve ülke ekonomisi, milli güvenlik ve çevre için binalarda enerji isteğinin azaltılmasının ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının önemi öne çıkacak.

ZeroBuild Forum’20 ile yeni bina tecrübesi !

Ücretsiz kayıt ile 23-27 Eylül tarihleri arasında izlenebilecek olan ZeroBuild Forum’20, 100’ e yakın sunu ile en yeni bina tecrübesini sunacak. Sıfır Enerji Bina kavramının iki ana nedeni olan “Enerji Verimliliği” ve “Yenilenebilir Enerji” ana başlıkları etrafında biçimlenen forum, anında simultane hizmeti ile İngilizce ya da Türkçe olarak takip edilebilecek.

“Dünya Çözüm Bekliyor, Çözüm: Sıfır Enerji Binalar” sloganıyla gerçekleşen ZeroBuild Forum’20, Sıfır Enerji Binaların dönüşümüne destek vermek için özel sektör, kamu, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, inşaat malzemesi üreticileri, üniversite öğrencileri, mimarlar, mühendisler, ev sakinleri, çevre gönüllüleri gibi nice farklı kitleyi bir araya getirecek. Yapı malzemeleri, yenilenebilir enerji, yalıtım, havalandırma, ısıtma, soğutma, konut otomasyonu, aydınlatma, konut aletleri, mimarlık ve müşavirlik hizmetleri gibi bütün ilgili disiplinleri ve tedarikçilerini ortak bir platformda bir araya getiren ZeroBuild Forum’20, ‘Sıfır Enerji Binalar’ hakkında özel ağ oluşturma fırsatı da sunuyor.

Yaşadığımız pandemi döneminin, doğayı korumamızın ne kadar önemli olduğunu ve ülke olarak herhangi bir hususta dışa bağımlı olmanın ne kadar büyük risk taşıdığını bizlere bir kez daha hatırlattığına dikkat çeken ZeroBuild Forum’20 Genel Sekreteri Özgür Kaan Alioğlu, “Sadece binalarda kullanmak için her sene ortalama 15 milyar dolar enerji ithal eden memleketimizin birçok problemine, fosil yakıt kullanımının minimuma indirilmesi, binalarda enerji verimliliğinin artırılması ve aynı anda yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanılması ile büyük oranda katkı sağlanabilir. Bu nedenle, birçok ülkenin eylem planlarında bulunan ve dünyada birçok başarılı örneği olan Sıfır Enerji Binalara dönüşüm konusunu ZeroBuild Forum’20’ de her açıdan ve dünyanın dört bir köşesinden konunun uzmanları ile ele alacağız. Sanal ortamda 5 gün sürecek aktivitede, herkes dilediği yerden para ödemeden oturumları takip edebilecek, sorularını konunun uzmanlarına iletebilecek. Bilgi paylaşımı ile tüm paydaşlara bir yol haritası sunabilmenin yanında ülkemizin sahip olduğu mimarlık-mühendislik bilgisi ve üretim-sanayi yetenekleri ile Sıfır Enerji Binalar’a ulaşmanın aslında hiç de zor olmadığını bütün kamuoyumuza göstermek istiyoruz.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

185 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Karacalar Köyü Mermer Ocaklarının Ablukasında !

İhtiyati Haciz Nedir ? Hangi Şartlarda Uygulanır ?