in ,

SPK’dan İki Halka Arza Onay

SPK sermaye piyasasında faaliyet gösteren gayrimenkul değerleme kuruluşlarının elektronik bildirimleri hakkında duyuru yaptı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik’ in pay başına 6,9 lira, Esenboğa Elektrik Üretim’ in pay başına 8,5 liradan halka arzını onayladı.

SPK haftalık bültenine göre, Kurul, Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik’ in pay başına 6,9 lira, Esenboğa Elektrik Üretim’ in pay başına 8,5 liradan halka arzını, Aktif Yatırım Bankası’nın 3 milyar lira, HSBC Bank’ın 3 milyar lira, İş Faktoring’ in 672 milyon lira tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvurusunu, Garanti Yatırım Ortaklığı‘ nın 2,5 milyon lira tutarındaki bedelsiz sermaye artırımı başvurusunu onayladı.

Kurul, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığı ile yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 37 web sitesine erişimin engellenmesi için gerekli hukuki prosedürlerin yapılması ve Arkan Ergin Uluslararası Bağımsız Denetim AŞ’ ye 27 bin 47 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

SPK‘ nın, sermaye piyasasında faaliyet gösteren gayrimenkul değerleme kuruluşlarının elektronik bildirimlerine dair yaptığı duyuruda şunlar kaydedildi:

“Kurulumuzun 24 Eylül 2020 tarih ve 60/1204 sayılı kararı ile 1 Ekim 2020’den itibaren gayrimenkul değerleme kuruluşları III-62.3 sayılı Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunacak Gayrimenkul Değerleme Kuruluşları Hakkında Tebliğ kapsamında, yapmakla yükümlü bulundukları bildirimleri, elektronik imza ile elektronik ortamda Uzaktan Veri Alım Platformu-Gayrimenkul Değerleme Kuruluşları Sistemi (UVAP-GDKS) uygulaması ile yerine getireceklerdir.

UVAP-GDKS sistemine geçiş ile UVAP-DK’ nın kullanımına son verilecek ve Kurulumuzun 22 Ocak 2013 tarih ve 3/67 sayılı kararı yürürlükten kalkacaktır. Bunun yanısıra Kurul’un bildireceği tarihe kadar gayrimenkul değerleme kuruluşlarının yazılı olarak bildirimlerini yapmaya devam etmeleri gereklidir.

Yeni sisteme geçişte takip edilecek süreçler ile ilgili gayrimenkul değerleme kuruluşlarına Kurul tarafından bunun dışında bilgilendirme yapılacaktır. UVAP-DK’ ya veri giriş yetkililerinin mevcut yetkisi UVAP-GDKS’ ye aktarılacak olup bunun dışında bir prosedür yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Yeni sisteme geçiş sonrası yapılacak yetkilendirme istekleri ise gayrimenkul değerleme kuruluşunun yönetim kurulu kararıyla belirlenmiş temsile yetkili yöneticilerinin ya da veri girişine yetkili sorumlu değerleme uzmanlarının isim-soy isim, e-posta ve T.C. kimlik numarası bilgisinin gdks@spk.gov.tr adresine iletilmesi suretiyle gerçekleştirilecektir.

1 Ekim 2020′ den itibaren kurulumuzun yukarıda yer verilen kararı uyarınca tebliğ kapsamında yapılması zorunlu bildirimleri elektronik ortamda UVAP-GDKS ile gerçekleştirmeyen gayrimenkul değerleme kuruluşlarının Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca sorumlulukları doğacağından, haklarında idari işlem tesis edilebilecektir.”

Yasal Uyarı : Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve voorgo.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Ne düşünüyorsunuz?

100 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Kredisine Enflasyon Endeksli Çözüm !

Kısıtlı Taşınmazların Mülkiyet Tesisinde Yeni Uygulama !