in

Tapu Harcı İade Edilecek !

Gelir İdaresi Başvuruları Almaya Başladı

Ev alan milyonlarca kişiye tapu harcı müjdesi geldi ! Gelir İdaresi Başkanlığı kentsel dönüşüm tapu harcı muafiyeti şartı ile tapu harcı para iadesi yapacak ! Tapu harcı ödeme iadesi nasıl geri alınır ?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında kentsel dönüşüm tapu harcı muafiyeti kararı çıkarılmıştı. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile birlikte yapılan yasal düzenlemeler ile kentsel dönüşüm projelerini teşvik etmek amacı ile bu projelerde üretilen konutlara tapu harcı muafiyeti tanınmıştı.

Ancak yapılan yasal düzenlemeye rağmen birçok müteahhit ve kişi bu yasadan haberdar olmadığı için bu projelerde konut alım – satımı yaparken tapu harcı ödemeye devam etti. Türkiye’de son dönemde üretilen konutların büyük bir bölümü kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yıkılarak bu konutların yerine yapılan projelerden oluşurken bu da konut sahibi olan vatandaşlara tapu harcı parası iadesi için büyük bir müjde verilmesine neden oldu.

SON 5 SENE İÇERİSİNDE EV ALIP SATANLARA MÜJDE ! ÖDEDİĞİNİZ TAPU HARCINI DEVLETTEN GERİ ALABİLİRSİNİZ

Kentsel dönüşüm tapu harcı para iadesi için milyonlarca kişinin hak sahibi olduğu belirtilirken, konut alıp satarken bu haktan haberi olmadığı için ödeme yapan kişilere devlet para iadesi yapacak. Yapılan yasal düzenleme ile ilgili bilgilendirmede bulunan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz söz konusu düzenlemenin zaman aşımı sebebi ile son 5 sene içerisinde konut alan kişileri ilgilendirdiğini ifade etti.

SIFIR KONUT SATIŞINDA TAPU HARCI MUAFİYETİ: KENTSEL DÖNÜŞÜM TAPU HARCI PARA İADESİ NASIL ALINIR ?

Temmuz 2014 tarihi itibari ile yapılan yasal düzenleme kapsamında sıfır konut alan kişilere tapu harcı muafiyeti getirilmişti. Ancak söz konusu düzenleme yalnızca kentsel dönüşüm projelerini kapsama almıştı. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında konut satışının üzerinden yani tapu harcı ödeme tarihi üzerinden 30 gün geçmediyse ilgili tapu dairesine yapılmaktadır.

30 günlük sürenin dolmuş olması durumunda ise Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından başvuru yapılarak tapu harcı iadesi alınmaktadır. Söz konusu düzenleme yalnızca sıfır konut alan ve bu konut kentsel dönüşüm projesi tarafından üretilen kişiler ile kentsel dönüşüm projesi kapsamında üretilen sıfır konutunu satan kişiler için geçerli olmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

97 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Kredisi Masrafları 2022

Giyinme Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı