in ,

Tapu Senedi İle Kredi Veren Bankalar

Kat Mülkiyeti Tapu Senedi Nedir?

Bankalar müşterilerine ipotek karşılığında çeşitli finansman destekleri vermektedir. Bu kapsamda tapu senedi ya da hisseli tapuları kullanabilmek mümkündür.

Pek çok banka tapu senediyle kredi almak isteyen kişilere kredi fırsatı sunmaktadır. Bankalar kredi müracaatında ilk olarak ipotek olarak gösterilecek tapunun üzerindeki hisseleri kontrol etmektedir. Tapu üzerinde, kredi müracaatı yapan kişinin hakkı var ise banka tarafından kredi desteği sağlanmaktadır.

Kat Mülkiyeti Tapu Senedi Nedir ?

Tapu senetleri iki farklı biçimdedir. Bunlardan ilki kırmızı tapu ve diğeri ise mavi renkteki tapu senedi türüdür. Kat mülkiyeti tapu senedinin bilinen adı kırmızı tapu senedidir. Kırmızı tapuda mülk için bağımsız bölümlerin olduğu, kullanım alanları ve hisselerin tespit edildiği belirtilmektedir. Mavi renkli tapular ise taşınmazın başka bir arsaya ait olduğunu, arsanın hiçbir şekilde kat mülkiyetine geçmediğini gösterir.

Hisseli Tapu İle Kredi Alınabilir Mi ?

Hisseli tapular ile kredi almak isteyen kişilere genelde bankalar tarafından olumsuz cevap verilmektedir. Ancak bazı bankalar belirli şartların sağlanması durumunda hisseli tapu üzerinden kredi vermektedir.

Bankalar hisseli tapuya kredi vermek için ilk önce diğer hak sahiplerinin kefaletini istemektedir. Hisse kefaleti kredinin ödenmemesi durumunda arsaya el konulmasını kolaylaştırmak içindir. Kredi almak isteyen kişi hisseli tapuyu tek tapu haline getirebilir. Bunun için diğer hak sahipleri ile anlaşma sağlamak gereklidir.

Tapu Senedi İle Kredi Veren Bankalar

– Ziraat Bankası

– Halk Bankası

– Yapı ve Kredi Bankası

– Denizbank

– ING

– Vakıfbank

– Akbank

– Türkiye Ekonomi Bankası

– QNB Finansbank

– Garanti Bankası

Bu bankaların tapu senedi karşılığında vermiş olduğu kredilerin faiz oranı, vadesi ve diğer masrafları değişmektedir.

Ziraat Bankası İpotek Karşılığında Kredi

Ziraat Bankası gayrimenkuller için 36 ay vadeli ipotekli kredi vermektedir. Banka ipotekli krediler için en asgari düzeyleri belirlemiştir. Bu kredilerde imarlı arsa için % 50’si, işyeri için ekspertiz değerinin % 75’i ve konut ekspertiz değerinin % 80’i miktarında kredi verilmektedir.

Vakıfbank Hisseli Tapuya Kredi

Vakıfbank kişilerin kendileri ya da toplam 3 şahsa ait arsaların ipotek gösterilmesiyle taksitli ihtiyaç kredileri vermektedir. Kredi limiti ipotek gösterilecek gayrimenkulün ekspertiz miktarının %75’i olarak belirlenmiştir. Ayrıca bankanın teminat alacağı arsanın bazı hususları karşılıyor olması gereklidir. Bu kapsamda arsaların belediye sınırlarında yer alması, hisseli ve üzerinde takyidat olmaması ve satış kabiliyetinin bulunması gereklidir.

Vakıfbank, hisseli tapu senedine kredi verirken müşterilerinin bazı belgeleri hazırlamasını talep etmektedir. Kredi müracaatı yapan kişilerden, arazinin ekspertiz raporu, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, herhangi bir fatura örneği, arsanın tapusu banka tarafından talep edilmektedir.

Tapu Harçları ve Döner Sermaye Ne Kadardır ?

Döner sermaye fiyatları ve tapu harçlarında değişiklik yapılacağı konuşuluyor. Ancak bu güne kadar tapu harçlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Tapu müdürlüklerine aktarılan satış prosedürü harç oranları % 2 satıcı ve % 2 alıcı olacak şekilde % 4 olarak belirlendi. Tapu müdürlüklerine ödenmesi gereken döner sermaye ücretleri 2015’ te 82,50 TL olarak belirlendi. Bu ücret 2016 yılında ise 87,25 TL oldu.

Altın İpotekli Kredi Nasıl Alınır ?

Türkiye Ekonomi Bankası müşterilerinin altınlarını ipotek göstermesi ile kredi imkanı sağlamaktadır. TEB altın ipotekli kredileri altın birikimine herhangi bir prosedür uygulamadan banka ile anlaşmalı kuyumcular üzerinden sağlamaktadır. Bu kapsamda taksitli ticari nakit TL kredi çekilmesine izin verilmektedir.

TEB altın ipotekli kredilerde 24 aya kadar vade, 3 ay ödemesiz ve 30 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlamaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

106 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut ve Çatılı İşyeri Kira Sözleşmelerinde Döviz Yasağı Devam Ediyor !

TOKİ Konutları İçin Kredi Veren Bankalar