in

Tapu Sicilindeki Kısıtlamalar Elektronik Ortama Taşınıyor !

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklamaları geldi.

Konut satış rakamları gün geçtikçe artmaya devam ederken hem evi olan hem de ev almak isteyen milyonlarca kişiyi ilgilendiren yasal düzenlemeler ile ilgili, İnsan Hakları Eylem Planı tanıtım toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni açıklamalar yapıldı. Kamulaştırma mevzuatı, idari yargıda mülkiyet hakkı, imar planı izleme, değerlendirme ve denetleme sistemi ve parselasyon işlemleri ile ilgili yeni düzenlemeler geliyor…

TAPU SİCİLİNE İDARELER TARAFINDAN KONULAN KAMUSAL KISITLAMALAR ERİŞİME AÇILIYOR !

Düzenlenen basın toplantısında yapılacak olan yeni düzenlemeler ile ilgili bilgilendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tapu siciline idareler tarafından konulan kamusal kısıtlamaların elektronik ortama taşınacağını, ilgililer ile maliklerin erişimine açılacağını ifade etti. Yapılan yeni düzenlemeler ile temel amaçlarının mülkiyet hakkının daha etkin korunması olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Mülkiyet hakkı, vatandaşımızın sosyal ve ekonomik yönden gelişimini temin eden temel bir haktır. Doğuştan kazanılan bu hakkı güvenliğini sağlamak, devletin öncelikli vazifelerinden biridir. Kamu idareleri, mülkiyet hakkını kullanmayı zorlaştıracak programlardan büyük bir hassasiyetle kaçınmak mecburiyetindedir. Bu anlayışla, acele kamulaştırmaya dair hükümleri de içerecek şekilde, kamulaştırma ile ilgili tüm mevzuatı tekrar ele alıyoruz. Kamulaştırmasız el atmaya karşı valilikler nezdinde idari bir başvuru yolu getiriyor, bu konuda kusuru bulunan kamu görevlilerine de idari yaptırım yolunu açıyoruz” dedi.

KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA DAVALARI HIZLA SONUÇLANACAK !

En çok problem yaşanan davalar arasında bulunan kamulaştırmasız el atma eylemleri dolayısı ile açılan davaların öncelikli olarak görülmesini sağlayacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan İcra ve İflas Kanunu hakkında yönetmeliği, mülkiyet hakkının en geniş şekilde korunmasını sağlayacak biçimde tekrar düzenleneceğini dile getirdi. İmar planı için ise yapılan düzenleme sonrasında imar planı izleme, değerlendirme ve denetleme sistemleri kurulacak. İmar planlarında parselasyon işlemlerinden doğan mağduriyetler de giderilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

144 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konya’da Hazineye Ait Arsaların Satışı Yapılacak !

Rusya’daki En Büyük Tarım Arazinin Sahibi Kim ?