in

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü, Tapuda Sahteciliğe Dair Uyarılarda Bulundu

Yeni Teknik ‘Dublör Kullanmak’

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, tapuda her prosedürün artık internet üzerinden teyit edilmesiyle tapu sahiplerine benzer kişileri “dublör” olarak kullanmanın art niyetli insanların yeni tekniği olduğuna dikkat çekti.

Adlı, tapudaki dolandırıcılıkların genellikle kimlik, vekalet, veraset intikal belgesi üzerinde oynamalar yapılmaya çalışıldığını ifade etti.

“Artık birçok kamu kurumuyla manuel iş yapmıyoruz. Tamamen sistemleri konuşturarak bilgi teyit ediyoruz, bilgi akışı sağlıyoruz. Bu nedenle biz tapu prosedürlerinde nüfus cüzdanı istemiyoruz. T.C. kimlik numarası yeterli oluyor. T.C. kimlik numarasına göre MERNİS’le bağlantı kuruyoruz. Kimlik bilgilerini orada teyit ediyoruz. Kişi vekaletle geliyorsa bu kez noterlerle bağlantı kuruyoruz, vekaleti orada teyit ediyoruz. İntikal belgesi ile ilgili olunca UYAP’la bağlantı kuruyoruz, Adalet Bakanlığı ile teyit ediyoruz. Bu alanlar daraldığı için bu kez sahteciliğe meyilli art niyetli insanlar, farklı tekniklere başvurmaya çalıştılar, dublör kullanıyorlar. Dublörle sahte vekalet tanzim edip onunla gelip işlem yapmaya kalkıyorlar.”

“Memurlarımız zamanla zafiyetin olduğu noktaları çok iyi öğreniyor.”

Adlı, tapu müdürlüklerinde görevli personelin, alanında eğitimli kişilerden oluştuğunu ayrıca hizmet içi eğitimler aldığını belirtti. “Memurlarımız, zafiyetin olduğu noktaları zamanla çok iyi öğreniyorlar ve art niyetli insanların, bu tür olaylarını ortaya çıkarabiliyorlar. Arkadaşlarımız, bu yıl 25 milyar lira değerindeki sahteciliğin önüne geçti ; bu çok büyük bir rakam. Dublör kullanmak suretiyle kılık değiştirerek geliyorlar, nüfus cüzdanında da dublörün resmini kullanıyorlar.”

Personelin dikkati ile bu kişilerin tespit edildiğini söyleyen Adlı, iş birliği yapılarak bu kişilerin yakalandığını ve ciddi oranda sahteciliğin önüne geçildiğine dikkati çekti.

Adlı, uzun zamandır el değiştirmeyen gayrimenkullerin tespit edilip yaşlı insanların gayrimenkulleri üzerinde sahtecilik yapılmaya çalışıldığına dikkat çekti ve vatandaşlara uyarılarda bulundu.

“Tavsiyem, her halükarda bizdeki bilgilerini güncellesinler. Çünkü bizdeki bilgiler güncel olursa biz tapu ile ilgili bir prosedür olduğu zaman hemen cep telefonlarına mesaj gönderiyoruz. Diyoruz ki ‘şu anda şu şekilde bir işlem’ var. O telefon numarası bizde yoksa bu haberleşmeyi sağlayamıyoruz. Bu bilgiler güncellenirse gayrimenkulleri ile ilgili tüm işlemler cep telefonlarına gideceği için haberdar olurlar. Dolayısıyla bu tür şeylerin önüne geçerler. Bu güncellemeyi E-Devlet kapısı üzerinden, çok rahat bir şekilde yapabilirler.”

Ne düşünüyorsunuz?

190 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Alırken Ve Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Boğazdaki 60 Yalı Satışta !