in ,

Tarım Arazileri Çiftçilere Kiralanacak !

Hazine taşınmazlarının kiralanması konusunda Milli Emlak Genel Tebliği yayımlandı.

Yeterli toprağı olmayan çiftçilerin tarımsal faaliyette bulunmalarını desteklemek amacıyla, hazine taşınmazları kiralanacak.

Tarımsal istihdamın desteklenmesi ve tarımsal üretimin artırılması amacıyla topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilerin tarımsal faaliyette bulunmalarını sağlamak amacıyla, nüfusa kayıtlı oldukları ya da ikamet ettikleri köy ve mahallelerde bulunan hazine taşınmazlarının kiralanmasına dair Milli Emlak Genel Tebliği yayımlandı.

Düzenleme ile topraksız ya da yeterli toprağı olmayan çiftçilere 60 dönüme kadar hazine arazisini 10 yıl süreyle kiralama olanağı sağlandı.10 yılın sonunda kira süresi 10 yıl daha uzatılabilecek.

Hazine taşınmazları ilk önce; taşınmazın bulunduğu bölgenin nüfusuna kayıtlı olan, yeterli toprağı olmayan ya da topraksız çiftçilere, ikamet durumu, nüfus kaydı, arazi varlığı, medeni durumu ve aile nüfusu kriterleri esas alınarak yapılacak puanlama sonucunda yüksek puan alanlar arasından müracaat sahibine kura çekmek suretiyle kiralanacak.

Puanlama sonucuna göre en yüksek puanı alandan başlamak üzere, ilan edilen taşınmaz/bölüm sayısı kadar müracaat sahibi kura çekimine davet edilecek ve hak sahipleri belirlenecek.

6 pilot ilde uygulama yapılacak.

Proje, ilk etapta 6 pilot ilde uygulanacak. 6 ilde hazineye ait toplam 41,5 milyon metrekare yüzölçümlü tarım arazisi çiftçilere kiralanmak üzere ilana çıkarılacak.

Konya’da 27,6 milyon metrekare, Aksaray’da 8 milyon metrekare, Kütahya’da 3,7 milyon metrekare olmak suretiyle Samsun, Eskişehir, Afyonkarahisar da dahil ilk etapta 6 ilde pilot uygulama başlayacak.

Ne düşünüyorsunuz?

164 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kira Kontratı ile Kredi Çekilir mi ?

HES Kodu İçin Geri Sayım Başladı ! Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşi Olanlar Dikkat !