in

Tarım Arazilerini Amacı Dışında Kullananlara İdari Yaptırım Cezaları !

Hobi bahçeleri tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yasalaştı.

Düzenleme ile hobi bahçeleri başta olmak üzere tarım arazilerinin amacı dışında kullanılmasına 3 yıla kadar hapis cezası ve idari yaptırım cezaları uygulanacak.

Pandemi ile birlikte satışları rekor seviyelere yükselen hobi bahçeleri hakkında beklenen yasa çıktı. Hobi bahçelerine dair hükümleri ihtiva eden torba yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.

Tarım arazilerinin hobi bahçesi gibi nedenlerle amacı dışında kullanılmasına aracılık edenlere, ilgili yasaya göre 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası, 100 günden 1000 güne kadar adli para cezası verilecek.

Bundan sonra, verimli araziler üzerine hobi bahçesi kurulamayacak. Kooperatif, şirket veya şahıslar tarafından arazi bütünlüğü bölünerek satılamayacak. Kanuna uymayan tüzel kişilere 50 bin liradan 250 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. Tarımsal arazilerin kullanım amacına uyulması zorunlu olacak.

Bugüne kadar yapılmış izinsiz tüm yapılar, bir ay içinde belediyeler ya da il özel idarelerince yıkılacak. Yıkım masrafları Tarım ve Orman Bakanlığı’nca karşılanacak. Ancak bakanlık bu masrafları sorumlularından tahsil edecek. Yıkımın sonrasında bu araziler tekrar tarım üretimine uygun hale getirilecek.

Karara rağmen bir ay içinde belediye ya da il özel idarelerince yıkılmayan yapılar bakanlık tarafından yıkılacak. Bu durumda yıkım masrafları yüzde 100 fazlası ile ilgili belediye ya da il özel idaresinden tahsil edilecek.

Ayrıca tarımsal arazileri amacı dışında kullananlara da yaptırım geliyor. Bozulan arazinin her bir metrekaresi için 10 lira idari para cezası verilecek. Büyük ova koruma alanı sınırları için bu cezalar iki katına çıkarılabilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

62 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkulde Liderler Zirvesi’nin Tarihi Belli Oldu

TOKİ’nin 2021 Yılı Sosyal Konut Proje Hedefleri