in

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021 Hedefleri

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: 2021’i su ve sulama yatırımlarında atılım yılı olarak tasarladık.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2021’i su ve sulama yatırımlarında atılım yılı olarak tasarladıklarını belirterek, “Gelecek yıl 51 baraj ve 39 gölet olmak suretiyle toplam 90 depolama tesisi daha bitirerek, depolama kapasitesini 180 milyar metreküpe, depolama sayısını ise 1617’ye ulaştıracağız.” dedi.

Pakdemirli, Bakanlığının 2020 yılı faaliyetleri ve 2021 hedeflerine dair değerlendirmelerde bulundu.

Pakdemirli, pandemi sürecinde gıda arz güvenilirliğinde ve vatandaşların temel gıda maddelerini temininde problem yaşanmadığına dikkat çekti. “Bakanlık olarak gıda ihtiyacını karşılayacak ürün stokları kontrol edilerek, fiyat artışlarının olmaması için takiplerimiz devam etmiştir. Aralık ayı itibarıyla 19,9 milyar lira destek ödendi ve ödemeler devam etmektedir. Mevsimlik tarım işçilerimizi ve çiftçilerimizi sokağa çıkma yasağından muaf tuttuk. Çiftçi Kayıt Sistemi müracaatlarının e-Devlet üzerinden yapılmasına imkan sağladık. Gübre, tohum, ilaç, yem gibi tarımsal kayıtların üretim, erişim ve dağıtımı kesintisiz devam etti.” şeklinde konuştu.

Bu süreçte ilave yazlık ekim yapmaya uygun 24 ilde yüzde 75 hibe tohum teminiyle Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesini başlattıklarını, Milli Emlak Genel Tebliği’nde gerekli düzenlemeleri yaparak, atıl hazine arazilerinin etkin bir şekilde tarımsal üretimde kullanılmasını sağladıklarını anlatan Pakdemirli, baklagiller, kuru kayısı, hububat, fındık, çeltik ve yaş çay alım fiyatlarını hasat öncesinde açıkladıklarını ve çiğ süt prim desteğini artırdıklarını ifade etti. “Ekmeğin ambalaj içinde vatandaşa ulaştırılmasını zorunlu hale getirdik. Zirai kredilerin anapara ve faiz tutarlarını faizsiz olarak 6 ay süreyle erteledik.” dedi.

“Hayvansal ürün ihracatında rekor kırdık.”

Tarım sektörünün, 9 aylık dönemde ortalama yüzde 5,3 büyüdüğüne dikkati çeken Pakdemirli, şu değerlendirmede bulundu:

“Sektörümüz, 2020 yılının 9 ayında gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) yüzde 7,1 katkı yaparak ülke ekonomisine kuvvetli bir destek sağlamıştır. Ayrıca ülkemiz tarımda net ihracatçı konumundadır. Bu yılın 10 ayında Covid-19’a rağmen 15,1 milyar dolar tarım ve gıda ürünleri ihracatı yaptık ve 4,5 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik. Hayvansal ürün ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Hayvansal ürün, su ürünleri ve canlı hayvan ihracatımız 9,5 kat arttı. Su ürünleri ihracatımız ise son iki yılda 157 bin tondan yüzde 28 artarak 200 bin tona, değer olarak 855 milyon dolardan yüzde 20 artarak 1 milyar dolara ulaşmıştır.”

Pakdemirli, gübre desteği ile birlikte bazı konularda yeni destekleri devreye aldıklarını ve bazı kalemlerde destek miktarlarını artırdıklarını belirterek, “Mazot maliyetinin yüzde 50’sini karşılamaya devam ediyoruz. Kütlü pamuk prim desteğini yüzde 37,5 artışla kilogram başına 1 lira 10 kuruş yaptık. Yağlık ayçiçeği prim desteğini kilogram başına yüzde 25 artışla 50 kuruşa çıkardık. Sürü büyütme ve yenileme desteği kapsamında anaç vasfı kazanmış dişi kuzulara ilave 100 lira destek ödemeye başladık.” dedi.

“24 milyar lira tarımsal destek sağlanacak.”

Son iki yılda tarımsal destek miktarını yüzde 52 artışla 22 milyar liraya çıkardıkları bilgisini veren Pakdemirli, “2018-Aralık 2020 itibarıyla toplamda 51,6 milyar lira destek ödemesi yaptık. 2021 yılında ise 22 milyar lira ve 2 milyar lira ilave yedek ödenekle beraber üreticilerimize inşallah toplam 24 milyar lira tarımsal destek sağlamış olacağız. Aralık itibarıyla hayvancılık destekleri kapsamında 7,4 milyar lira ödeme yaptık. Son 2,5 yılda toplam 16,2 milyar lira destek ödedik. Üretici dostu politikayla üreticimizi korurken, diğer yandan tüketicimizi kolladık.”

Pakdemirli, salgın sürecine rağmen Tarım Orman Şurası kapsamındaki eylem planlarını hayata geçirdiklerini anlatarak, bu kapsamda, tarımda sözleşmeli üretim modelini geliştirmek, tarım sektörünün bütün paydaşlarını dijital bir platformda buluşturmak amacıyla Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) programını hayata geçirdiklerini ve çiftçilere yönelik eğitim platformu olan Dijital Tarım Orman Akademisini hizmete aldıklarını dile getirdi.

Gıda israfıyla mücadelede dünyaya örnek olacak “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” kampanyasını başlattıklarını hatırlatan Pakdemirli, çiftçi, vatandaş ve firmalara yönelik bütün işlemleri tek çatı altında toplayan e-Tarım Portalı’nı da hizmete açtıklarını ifade etti. Pakdemirli, yine bu yıl hayata geçirilen marka projeler kapsamında ‘Tarımın Geleceği Geleceğin Tarımı Platformu’nu oluşturduklarını söyledi.

Pakdemirli, Bakanlık içeriğinde bu yılı “dijitalleşme yılı” olarak kurguladıkları belirtti. “Akıllı küpe, elektrikli traktör, e-Tarım Portalı, İHA kullanımı, uydu teknolojileri, DİTAP, Dijital Tarım Orman Akademisi ve Gıdanı Koru 2020 yılında en önemli programlarımızdır.” şeklinde konuştu.

Pakdemirli, bu yıl bitkisel üretim miktarını yüzde 8 artışla 124 milyon tona çıkardıklarına dikkati çekerek, şu şekilde devam etti:

“Sertifikalı tohum üretimimiz 8 kat artışla 1 milyon 143 bin tona çıkmıştır. Tarımsal üretimimizi garanti altına almak adına 2023 yılına kadar 300 büyük ovayı koruma altına almayı hedeflemiştik fakat şu an itibarıyla koruma altına aldığımız büyük ova sayısı 315. Bu yılın ilk 6 ayında 2019 yılına göre büyükbaş hayvan varlığı yüzde 4,2 ve küçükbaş hayvan ise yüzde 13,6 artmıştır.”

Bu yıl sonu itibarıyla baraj sayısını 876, gölet ve bent sayısını 651’e yükselterek depolama kapasitesini 179 milyar metreküpe çıkardıkları bilgisini veren Pakdemirli, “Sulama tesisi sayısı 3 bin 221’e çıkarılarak sulamaya açılan alan 6,7 milyon hektar, tescili yapılan toplulaştırma sahası ise 4,8 milyon hektar olmuştur. Bitirilen içme suyu ve atık su tesis sayısı 367, temin edilen içme suyu miktarı ise yıllık 4,7 milyar metreküpe ulaşmıştır. Taşkın koruma tesis sayısı 10 bin 107 olmuştur.” şeklinde konuştu.

“Salgın sürecinde gıda kontrollerini artırdık.”

2019-2020 yıllarında toplam 2,4 milyon gıda kontrolü yaptıklarını ve salgın sürecinde de kontrolleri artırdıklarını ifade eden Pakdemirli, “Sağlıksız gıda üreten, gıdada taklit ya da tağşiş yapan firmaları kamuoyuna ifşa ediyoruz. 2012-Aralık 2020 döneminde 26 kez kamuoyuna açıklama yapılmıştır. 2020 yılında 5 kez taklit-tağşiş yapan firmalar kamuoyuna duyurulmuştur.” şeklinde konuştu.

Pakdemirli, yıl sonu itibarıyla orman varlığının 22,9 milyon hektar olacağını, 11 Kasım’da yapılan “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” etkinliğiyle 28 ülkeyle aynı anda fidan dikildiğini söyledi. 11 Kasım 2020’de ülke genelinde 5 bin 230 hektar alanda 4,5 milyon fidan dikildiği bilgisini vererek, şunları kaydetti:

“2020 yılında orman yangınlarıyla mücadele hizmetlerinde 27 su atar helikopter, 1 insansız hava aracı, 2 amfibik uçak, 6 idari helikopter dahil toplam 2 bin 597 taşıt kullanıyoruz. Ülkemizde ilk kez askeri amaçlar dışında orman yangılarıyla mücadele için İHA’ları kullanmaya başladık. Orman yangınlarıyla mücadelede haberleşme sistemimizi güçlendirdik ve Yangın-CELL Haberleşme Sistemi’ni kurduk. Navigasyon Takip Dijital Sistemi vasıtası ile, yangın söndürme ve hizmet araçlarının uydu üzerinden çevrimiçi takibi sağlanacak.”

Pakdemirli, Bakanlığının yürüttüğü teknoloji çalışmalarına dair bilgi verirken, “İlk yerli ve milli elektrikli traktörden 20’sinin üretimine geçildi. Elektrikli Bahçe Traktörü Prototipi Geliştirme Projesi çalışmaları devam ediyor. Bakanlığımız ve üniversite iş birliği kapsamında geliştirilecek otonom ilaçlama robotu ile değişken oranlı ilaç uygulama projesi çalışmaları sürüyor. 20 bin hayvanda, akıllı küpe uygulamasında deneme çalışmasına başlandı. Bu olumlu sonuçlandığında tüm hayvan varlığına uygulanacak.” şeklinde konuştu.

“Orman alanları genişletilecek.”

Pakdemirli, Bakanlığının hedeflerine yönelik de değerlendirmede bulunurken, şu bilgileri verdi:

“2,5 milyon dekar alanda mera ıslah ve amenajman projeleri yapacağız. Kırsal kalkınma kapsamında yüzde 50 hibe desteği olarak bilhassa kadın, genç girişimcilere ve küçük aile işletmelerine olmak suretiyle 1,3 milyar lira vereceğiz. Kırsal alanda Uzman Eller Projesi’ni ülke genelinde programa koyacağız ve 200 milyon lira hibe vereceğiz. Lisanslı depoculuk kapsamında ise 170 milyon lira hibe desteği ödemesi yapacağız. Su ürünleri yetiştiriciliğinde 2021 yılında 450 bin ton, 2023 yılında ise 600 bin ton yıllık üretim ve 2 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Tarla içi hizmetleri ve arazi toplulaştırma konusunda 2023 hedefimiz ise 8,5 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmalarını tamamlamak. 2023 yılına kadar öncelikli hedeflerimizden biri de orman alanlarını genişleterek ülke yüzölçümünün yüzde 30’u olan 23,4 milyon hektara çıkarmak. 2021 yılında İHA’ların sayısını 4’e çıkaracağız. Erozyonla mücadele ve ağaçlandırma faaliyetleri olarak 100 bin hektar alanda çalışma gerçekleştireceğiz. 2021 yılında 270 milyon fidan üretilecek. Toprak Muhafaza Çalışması Programı hedefimiz 17 bin 200 hektardır. Gelecek yıl odun ürünleri üretimi 32 milyon metreküp olarak hedeflenmiştir. 2021 yılında ORKÖY kredi ve hibe destek tutarı 300 milyon lira olacaktır.”

Sulamada atılım yılı !

Pakdemirli, erozyonla taşınan toprak miktarını yılda 130 milyon tona indirmeyi hedeflediklerini söyledi. “2021’i su ve sulama yatırımlarında atılım yılı olarak tasarladık. 2021 yılında 51 baraj ve 39 gölet olmak suretiyle toplam 90 depolama tesisi daha bitirerek bunların sayısını 1617’ye, kapasitesini ise 180 milyar metreküpe ulaştıracağız. 92 sulama tesisini tamamlayıp sulamaya açılan alanı 6,9 milyon hektara ve sulama tesisi sayısını 3 bin 313’e çıkaracağız. Toplulaştırmada 44 projeyi daha bitirerek 307’ye, tescil edilecek alanı 1,3 milyon hektar artırarak 6 milyon hektara ulaştıracağız. Atık su ve içme suyunda 15 tesis daha tamamlayıp tesis sayısını 382’ye, temin edilecek içme suyu miktarını yıllık 4,8 milyar metreküpe yükselteceğiz. 137 adet daha taşkın kontrol tesisi bitirerek tesis sayısını 10 bin 244 adede yükselteceğiz.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

240 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Esnafa Kira Yardımı Konusunda Önemli Gelişme !

İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Bakanı’nın 2021 Öngörüleri