in ,

Tarımsal Krediler Yeniden Yapılandırılacak

Çiftçiye borç yapılandırma müjdesi yolda…

Ekonomi paketinde binlerce çiftçiyi yakından ilgilendiren bir düzenleme bulunuyor. Değişiklik olmaması durumunda çiftçilerin tarım kredi kooperatifleri üzerinden kullandıkları kredilerin yapılandırılması da hedefleniyor. Son olarak geçtiğimiz yıl yapılandırılan problemli krediler için 5 taksit imkanı getirilmiş, hali hazırda ilerleyen hukuksal süreçler ve yaptırımlar da durdurulmuştu.

İş dünyasının da yakından takip ettiği ekonomi paketinde değişiklik olmaması durumunda bulunan düzenlemelerden biri ise binlerce çiftçiyi yakından ilgilendiriyor.

Düzenlemeye göre Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından üreticilere kullandırılan ve problemli hale gelen tarımsal kredilerin tekrar yapılandırılması da öngörülüyor.

KANUNİ TAKİBATLAR DURDURULUYOR

Olası yapılandırma kapsamında tarımsal krediler belli şartlar altında taksitlere bölünürken, kooperatif ve ortaklar ile ilgili başlatılan kanuni takibatlar ise durduruluyor. Borç sebebiyle menkul veya gayrimenkullerin icra yoluyla satışı da durdurulurken, kooperatif ya da ortaklarının hesaplarına bankalar tarafından konulan blokeler de yapılacak sözleşme ve taahhütnameler ile kaldırılıyor.

AYKIRI SATIŞ VE KİRAYA BAŞVURU YOK !

Borç yapılanması kapsamında bakanlığın izni olmadan yapılan borçlanma sözleşmelerine aykırı olarak tesislerini satanlar, kiraya verenler, ipotek ve teminatlarını ortadan kaldıranlar ise yapılandırma için başvuru yapamıyor.

GEÇTİĞİMİZ YIL YAPILANDIRILMIŞTI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kredi kullandırılan tarımsal amaçlı kooperatiflerin borçlarının tekrar yapılandırılmasına dair son düzenleme geçtiğimiz yıl yapılmış, tarımsal amaçlı kooperatifler ya da bu kooperatiflerin ortaklarına 31 Ağustos 2020’den önce kullandırılan kredilerden 17 Kasım itibarıyla vadesi gelmiş olanların tekrar yapılandırılmasına karar verilmişti.

BEŞ TAKSİT İMKANI

Düzenleme kapsamında taksitlendirmeye temel toplam borç miktarı 5’e bölünerek, her yıl bir taksit olmak suretiyle 5 eşit taksitle tahsil edilecekken, ilk taksit ödemesinin vadesi ise Kasım 2021 olarak belirlendi.

Ne düşünüyorsunuz?

127 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Mahalleli, Kentsel Dönüşüm İmar Planına Tepkili

Vergi Hesabı Değişti !