in

Tasfiye Edilen Faizsiz Finansman Şirketleri Ne Zaman Para İadesi Yapacak ?

Para İade Süreci Nasıl İşleyecek ?

Yeni saadet zinciri mağduriyetlerinin yaşanmaması adına son dönemde sayıları büyük bir hızla artan faizsiz finansman şirketlerinin kontrol altına alınabilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çalışma başlatılmıştı. Kanuni düzenlemelerin sonrasında tasfiye edilen şirketler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından Resmi Gazete ile ilan edilmişti.

Tasfiye edilen faizsiz finansman şirketleri listesinin yayımlanması ile bu şirketlerden konut ve araba almak için müracaat eden kişiler büyük panik yaşamış, ödenen paraların nasıl geri alınacağı merak konusu olmuştu. Süreçte şimdiye kadar tasfiye edilen şirketlere ait 426 şubenin kapatıldığı belirtilirken para iadesi için izlenecek rota da belirlendi.

TASFİYE EDİLEN FAİZSİZ KONUT ŞİRKETLERİ PARA İADESİNİ NE ZAMAN, NASIL YAPACAK ?

Tasfiye komisyonları tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında ilk olarak kapatılan şirketlere dair tasfiye bilançoları hazırlanacak. Sonrasında sıra cetveli düzenlenerek alacaklılar sıraya konulacak. Şirketin paraya çevrilebilen tüm menkul, gayrimenkul, alacak ve hakları nakite çevrildikçe hak sahiplerine ödemeler başlayacak.

Ödemesi yapılacak olan tüm hak sahiplerine önce bilgilendirme yapılacak. Bilgilendirmenin sonrasında ödeme işlemleri belirlenen rakamlar üzerinden yapılacak. Konutlarını teslim alan kişiler ise taksit ödemelerine devam edecekler ancak henüz konutlarını teslim almayan kişiler imzalamış oldukları sözleşme gereği yapmakla yükümlü tutuldukları taksit ödemelerini erteleyecekler. Ödemeler ilgili şirkete ait internet sitesi üzerinden duyurulan hesaplara yatırılacak.

Ne düşünüyorsunuz?

92 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Değerleme İşlemlerinde Malik Onayı Gerekiyor !

Kamu Konutları İhaleyle Satılacak