in ,

TCMB 2021 Yılının İlk PPK Toplantısını Gerçekleştirdi !

Ekonomi piyasalarının beklediği faiz kararı açıklaması yapıldı.

TCMB 2021 yılının ilk PPK toplantısını yaptı ve faiz kararını açıkladı.

Türkiye’nin merakla beklediği 2021 yılı Ocak ayı Para Politikaları toplantısı tamamlandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yeni yılın ilk faiz kararını duyurdu. Para Politikaları Kurul (PPK) Toplantısı akabinde Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal yeni faiz kararını açıkladı.

PİYASALARIN BEKLENTİSİ GERÇEKLEŞTİ

Merkez Bankası faizleri sabit tuttu. 21 Ocak 2021 Tarihli PPK Kararı ile TCMB, piyasa beklentisine paralel politika faizini yüzde 17 seviyesinde sabit tuttu.

Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

İktisadi faaliyet kuvvetli bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların ekonomi üzerindeki aşağı yönlü etkileri, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine kıyasla daha sınırlı seyretmekle beraber, hizmetler ve bağlantılı sektörlerdeki yavaşlama ve bu sektörlerin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikler devam etmektedir. Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talebin cari prosedürler dengesi üzerindeki olumsuz etkisi devam etmektedir. Diğer taraftan, finansal koşullardaki sıkılaşmayla beraber son dönemde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır.

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak suretiyle birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Kasım ve Aralık PPK toplantılarında yapılan kuvvetli parasal sıkılaştırmanın iç talep ve krediler üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale gelmesi beklenmekte, böylece enflasyon üzerinde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir. Bunun yanı sıra uluslararası emtia fiyatlarındaki gelişmeler, bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile yapılan ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini güvenliğini sağlamaktadır. Bu doğrultuda Kurul, 2021 yıl sonu tahmin hedefini dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden kuvvetli göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar vermiştir. Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden kuvvetli göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına dair göstergeler, talep ve maliyet unsurları, yayılım endeksleri ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenecektir. Gerekirse ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır. Sıkı para politikası duruşunun, fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanısıra, ülke risk primlerinin düşmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi, ters para ikamesinin başlaması ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla finansal ve makroekonomik istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir. TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini esas alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

330 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Doğanın Sunduğu Huzuru Evinize Misafir Edin !

Kızılay, SGK ve KGM Gayrimenkul İhaleleri