in

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Uyarı Bülteni Yayınladı.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), depremden korunmak için konut alırken yapı malzemelerinin kalitesinin kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

TÇMB, Uyarı Bülteni Yayınladı. voorgo.com

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), deprem kuşağında bulunan Türkiye’de inşaat yapanlar ve konut alanlar için uyarı bülteni yayınladı.

Depremden korunmak için konut alırken yapı malzemelerinin kalitesinin kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çeken Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) deprem kuşağında bulunan Türkiye’de hem inşaatı yapanlar hem de konut alanlar için ‘kalite ve güvenlik’ unsurunun öncelikli olması konusu ile ilgili uyarıda bulundu. TÇMB bilhassa okul, hastane ve öğrenci yurtlarının brüt beton yöntemiyle yapılmalarını tavsiye etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre Türkiye’nin yüzde 66’ sı deprem bölgesinde bulunuyor. Uzmanlar, Türkiye deprem kuşağında bulunan bir ülke olduğu için her zaman olası depremlere hazırlıklı olmak gerektiğini belirtiyor. Bu da akıllara ilk olarak şu soruyu getiriyor; “ yapılarımız ne kadar güvenilir ?” TÇMB, deprem kuşağında bulunan Türkiye’de hem inşaatı yapanlar hem de alanlar için ‘kalite ve güvenlik’ unsurunun öncelikli olması noktasında uyarılarda bulunarak olası bir şiddetli depremde aynı kayıpları yaşamamak için güvenilir yapıların önemini hatırlattı. Birlik’ten yapılan açıklamaya göre deprem bölgesinde yapı inşa ederken maliyeti ne olursa olsun güvenilir dizayn ve yapım yöntemleri uygulanması önem arz ediyor. Bu malzemelerden biri olan beton kalitesine de dikkat edilmesi gerekiyor.

TÇMB yetkilileri bilhassa okul, hastane ve öğrenci yurtlarında brüt beton yöntemiyle yapılmış binaların artırılmasını önererek, böylece depreme karşı geleceğimizi güvence altına alabileceğimizi vurguladı. TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, konu hakkında yaptığı açıklamada “Brüt beton yönteminde betonarme elemanların üzerine herhangi bir sıva ve boya prosedürü uygulanmadığı diğer bir deyişle makyaj olmadığı için yapısal elemanların kusursuz bir biçimde imal edilmesi gerekiyor. Daha güvenilir yapılar inşa etmemiz için yüksek bir ek maliyete katlanmaya gerek olduğu düşünülüyor. Çimentonun inşaat maliyetindeki payı yüzde 3-3,5 arasındadır. Maliyet etkisi bu kadar küçük olan çimento, güvenilir bina oluşturulmasında yüzde yüz öneme sahiptir. Bu yapılar, depremlerde sığınak olarak kullanılabiliyor. Unutmamak gerekir ki, yapının temeli, dizaynı ve kullanılan malzemelerin sağlamlığı gibi faktörler de depremin gücüne karşı dayanıklılık açısından önem taşır. İnşaatlarda beton kalitesine çok önem gösterilmelidir” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

142 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İnşaat Maliyet Bedelleri Açıklandı voorgo.com

İnşaat Maliyet Bedelleri Açıklandı

Hangi Ünlü Nerede Emlak Yatırımı Yapıyor voorgo.com

Hangi Ünlü Nerede Emlak Yatırımı Yapıyor ?