in ,

Termal Otel Yatırımı İçin Arazi Tahsis Edilecek

Toplam 300 yataklı otel projesi için bakanlığa çağrı yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa – Mustafakemalpaşa’nın termal turizm merkezi olan Tümbüldek Kaplıcalar Bölgesi’ne otel yapılması için harekete geçti.

Yerli ve yabancı yatırımcılara yönelik tahsis duyurusuna göre yatırım için teklif verme süresi 15 Eylül. Henüz yeterli yatırımları alamadığı için çok faydalı suları olduğu halde gelişmiş termal tesisleri bulunmayan bölgede, toplam 300 yataklı otel projesi için bakanlığa çağrı yapıldı.

Kırsal Derekadı Mahallesi’nde orman sınırları içinde, ilçeye 6 kilometre mesafede bulunan toplam 175 bin metrekarelik iki parselde 0,30 emsalle 150’şer yataklı, 5’er katlı iki otel yapılması planlanıyor. Plan kararı ‘turizm tesis alanı’ olarak geçen yatırım için arazi tahsis süresi ise 49 yıl olarak belirlendi.

Turizm Tesislerinin Niteliklerine Dair Yönetmelik kapsamında tesisin tür ve sınıfı belirlenerek başvuru yapılacak. 1 ve 2 no’lu özel parsellerde yapılması amaçlanan 5 yıldızlı otel için 33 milyon 75 bin TL, 4 yıldızlı otel için 22 milyon 856 bin TL ve 3 yıldızlı otel içinse 16 milyon 949 bin TL’lik yatırım maliyeti öngörülüyor.

Girişimcilerin 15 Eylül 2021 günü saat 16:30’a kadar yatırım için başvurabilecekleri duyuruldu. Ön izin yükümlülüklerini yerine getirerek ‘Turizm Yatırımı Belgesi’ alan girişimci adına Bakanlık Arazi Tahsis Komisyonu kararı ile kesin tahsis yapılacak.

Yerleşmede mevcut bulunan içme-kullanma suyu, kanalizasyon elektrifikasyon, telekomünikasyon vb. kentsel altyapı hizmetlerinden faydalanılacak. İhtiyaca yanıt vermeyen ya da yenilenmesi gereken kentsel altyapı hizmetleri belediye, ilgili kamu kurumları ya da yatırımcılar tarafından yapılacak veya gerekli maddi katkı sağlanacak.

Tahsise konu parseller üzerinde konaklama tesisi ile birlikte termal tesis yapılması halinde ise birçok jeotermal faaliyet için; 13.06.2007 tarih 26551 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uygulanacak. 24.07.2001 tarih ve 24472 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve Sağlık Bakanlığı’nca yürütülen Kaplıcalar Yönetmeliğinde öngörülen işlemler yerine getirilerek gerekli tesis ve işletme izinleri alınacak.

Ne düşünüyorsunuz?

190 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bankalardan Satılık Kelepir Konutlar

Eve Zarar Veren Kiracı Nereye Şikayet Edilir ?