in , ,

TOKİ 149 Konut ve 111 İş Yeri Satış İlanı Yayımladı !

TOKİ, 35 ilde 149 konut, 21 ilde 111 iş yerini açık artırma ile satışa sunacağını ilan etti. 40 bin liradan başlayan fiyatlarla 35 ilde yapılacak olan satışların detayları …

Konut fiyatları gün geçtikçe biraz daha yükselmeye devam ederken dar gelirli vatandaşlar konut sahibi olmak için üretilen sosyal konut projelerini takip etmeye devam ediyor. Normal satış fiyatlarından daha ucuz fiyatlarla satışa sunulan sosyal konut projeleri yoğun ilgi ile karşılaşırken Türkiye’de sosyal konut denildiğinde ilk akla gelen kurumların başında TOKİ geliyor.

Yapılan yasal düzenleme sonrası resmi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesine dahil edilen TOKİ bu adımdan sonra sosyal konut projelerine daha da ağırlık vermeye başlamış ve 2019 yılında 50 bin sosyal konut olarak başlatılan süreci 2020 yılında ikiye katlayarak 100 bin sosyal konut projesine imza atmıştı.

Arsa satışı için açık artırma duyurusu yayımlayan TOKİ kısa süre önce ise konut ve işyeri satışı için ihale ilanı yayımladı. Yayımlanan ihale ilanında 35 ilde 149 konut ile 21 ilde 111 iş yerinin açık artırma yöntemi ile satılacağı ilan edilirken açık artırma tarihi ise 16-17 Haziran olarak ilan edildi.

Aksaray, Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Batman, Bilecik, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Edirne, Erzincan, Eskişehir, Giresun, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Niğde, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat ve Uşak’ta bulunan 149 adet konut için en düşük satış fiyatı 40 bin lira olarak belirlendi.

Satışa sunulan konutları satın alma hakkı elde eden kişilere yüzde 10, yüzde 25 veya 50 peşinat ödeme opsiyonu takdim edilirken peşinata göre ise 24 ay, 60 ay, 120 ay ve 180 ay taksitle ödeme seçenekleri sunulacak. Böylelikle gerçekten kira öder gibi konut sahibi olma imkanı sunulmuş olacak.

Satışa sunulan işyerleri ise Adana, Ankara, Amasya, Bilecik, Diyarbakır, Erzincan, Gaziantep, İstanbul, Kırşehir, Konya, Malatya, Manisa, Niğde, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat ve Zonguldak illerinde yer alırken peşinat yüzde 10 ile yüzde 25 arasında, aylık taksit opsiyonu ise 120 ay veya 180 ay olarak uygulanacak.

Ne düşünüyorsunuz?

100 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kira Kontratı Hangi Durumlarda Geçersizdir ?

KDV ve Kira Stopaj İndirimi Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı