in , ,

TOKİ, Sadece 11 Bin TL Peşinatla Ev Sahibi Yapacak

Dar Gelirli Vatandaşlar Ev Sahibi Olacak !

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ yeni alt gelir grubu konut projeleri listelerini yayımladı. Eylül 2020 döneminde özel olarak satışa çıkartılan TOKİ Türkiye Geneli Açık Satış Listesi ile çekilişsiz kurasız olarak konut sahibi olma imkanı sunuldu. Asgari ücretli çalışanlar, emekliler, dul ve yetimler, dar gelirli aileler için kira öder gibi konut sahibi olmak hayallerini gerçekleştirme imkanı sunan TOKİ yalnızca 11 bin TL peşinatla konut sahibi yapacak.

TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) 100 bin sosyal konut projesi kapsamında çekilişlerini tamamlarken yeni konut projeleri üretmeye de devam ediyor. Daha önce satışa çıkartılan yalnız çeşitli nedenlerle elde kalan konutlar için TOKİ çekilişsiz kurasız açık satış yöntemi ile yeni satış ilanlarını yayımladı.

TOKİ AÇIK SATIŞ NE DEMEK ?

Dar ve orta gelirliler için üretilen düşük fiyatlı konut projeleri yoğun müracaat olması sebebi ile TOKİ tarafından kura yöntemi ile satılmaktadır. Ancak satışa çıkartılan sosyal konut projeleri bazen yeterince müracaat olmaması veya müracaat yaparak ev sahibi olmaya hak kazanan kişilerin TOKİ müracaat şartlarını taşımadıklarının belirlenmesi sebebi ile iptal olması gibi durumlarda stokta kalmaktadır.

TOKİ’nin stoklarında kalan ucuz alt gelir grubu konutlarının müracaat önceliğine göre belirli tarihlerde satışa sunulması prosedürüne açık satış yöntemi adı verilmektedir. Bu yöntemde kişiler müracaat sıralarına göre ev alma hakkı ve ev belirleme önceliği verilmektedir. Bu nedenle ucuz konut sahibi olma imkanı elde etmek isteyen kişilerin mutlaka verilen ilanları takip etmeleri gereklidir.

TOKİ’ DEN NASIL KONUT SAHİBİ OLUNUR ?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ satış ilanlarını kurumun resmi web sitesi adresinden yayımlamaktadır. Sitede bulunan satışlar bölümünden bütün şehirlere ait olan satılık konut ilanları yayımlanmaktadır. Bu ilanların bir bölümü kuralı olan ilanlardan oluşurken bir bölümü ise açık satış tekniği olarak tabir edilen kurasız ilanlardır. Her ilanın yanısıra bulunan ayrıntı bölümünü tıklayarak konut için müracaat tarihi, müracaat yapılacak banka ve şube bilgileri ile peşinat ve aylık taksit tutarları ile ilgili merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz. TOKİ konut müracaatları verilen ilana göre belirlenmek üzere Halkbank ve Ziraat Bankası üzerinden kabul edilmekte olup her ilanda müracaat tarihi ve müracaat yapılacak banka bilgilerine yer verilmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

104 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İhtiyati Haciz Nedir ? Hangi Şartlarda Uygulanır ?

Piyasa Fiyatının Altında İcradan Satılık Ucuz Evler !