in , ,

TOKİ Tarafından Yapılan Kazılarda Bulunan Tarihi Eserler Meclise Taşındı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, soru önergesi hazırladı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Ankara Ulus’ta TOKİ tarafından yapılan kazılarda tarihi eserler bulunmasına dair soru önergesi hazırladı. Emir, sorusunun Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılmasını istedi.

CHP’li Emir, ”Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplanmasını saygılarımla arz ederim” şeklinde konuştu.

Emir, açıklamalarına şöyle devam etti: ”Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Altındağ Belediyesi ile birlikte Ankara Ulus bölgesinde kentsel dönüşüm projesi başlatmış, bu kapsamda İtfaiye Meydanı esnafının da bölgeden taşınması gündeme gelmiştir. Taşınma süresince esnafın geçici olarak faaliyetlerine devam edebilmesi amacıyla da yapılacak konteyner dükkanlar için TOKİ tarafından Melike Hatun Camii’nin arkasında kalan bölgede kazı faaliyetlerine başlanmıştır.

Ancak, söz konusu alan Ulus Tarihi Kent Merkezi Kentsel Sit Alanı içerisinde kalmaktadır ve bölgede kazı yapılabilmesi için Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin izni gereklidir. İznin yanı sıra bölgede yürütülen kazı faaliyetlerinin arkeologlar eşliğinde yapılması da önemli bir gerekliliktir. Nitekim TOKİ‘nin yaptığı kazılar esnasında kemikler gün yüzüne çıkmış, çene ve kaval kemiği olduğu düşünülen kalıntılar, Anadolu Medeniyetler Müzesi ekipleri tarafından incelenmek üzere alınmıştır.

Tarih boyunca onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin simge değeri olan Ulus bölgesine yönelik yürütülen bütün projelerde tarihi değerleri güvenliğini sağlamak adına titizlikle hareket edilmesi gereklidir. Buna karşın TOKİ’nin sıradan bir inşaat yürütür gibi yapmış olduğu kazı faaliyeti, Ankara’nın tarihine karşı işlenmiş bir suç niteliğindedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, bu suçu işleyen TOKİ yetkilileri hakkında bir an önce inceleme başlatması gereklidir.”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in soruları:

1- Ulus’ta Melike Hatun Camii etrafındaki kazı faaliyeti için Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden neden izin alınmamıştır ?
2- Kazı faaliyetinin talimatını hangi yetkililer vermiştir ?
3- İzinsiz kazı yapan yetkililer ile ilgili bir inceleme başlatılacak mıdır ?

Ne düşünüyorsunuz?

124 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ 115 Adet Konutu Satışa Çıkardı

Faizsiz Konut Edindiren Şirketlerle İlgili Teklifin 12 Maddesi Kabul Edildi