in , ,

TOKİ’den Aylık 557 TL Taksitle Ev Sahibi Olma Fırsatı !

TOKİ açıkladı, satışlar başladı !

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Türkiye’de ucuz fiyat, uzun vade, düşük peşinat ve kolay ödeme fırsatları ile ev sahibi olma imkanı sunuyor. Şu anda Türkiye’nin 10 ayrı ilinde toplam 1.117 konut için satış başvurusu yapılabiliyor. TOKİ’ye müracaat edip onay alanlar kira öder gibi konut sahibi olma fırsatını yakalayabiliyorlar.

TOKİ iki türlü konut satışı yapıyor. Birinci satış yolu kurayla yapılan satış. Bu satışlara belirlenen şartları taşıyanlar katılabiliyorlar. Çekilen TOKİ kurallarında şansları olanlara konut satışı yapılıyor. Kurada çıkmayan vatandaşlar ise konutların satışına dair herhangi bir hak elde edemiyorlar.

TOKİ’nin ikinci satış yolu ise açık satış… Buna göre de başvuru öncelikleri esas alınarak alım hakkı kazanılıyor. Üstelik satın alınacak konutları seçme hakkı sunuluyor. Bu alımlarda herhangi bir kura işlemi uygulanmıyor.

TOKİ’DEN FARKLI İLLERDE KONUT SATIŞI !

Son verilen bilgilere göre TOKİ’nin birçok ilde konut satışları devam ediyor. Balıkesir, Bolu, Kırıkkale, Kırşehir, Osmaniye, Tokat ve Bitlis’te 862 konutun satışı için başvuru yapılabiliyor. Tokat’ın Niksar ilçesinde yapılan ve satışa çıkarılan konutlarda ise özel bir uygulama yapılıyor. Bu konutların 6 tanesi sadece engelli vatandaşlar için ayrıldı. Engelli vatandaşlar müracaat ederek bu konutları satın alma hakkı elde edebiliyorlar.

TOKi kura ile konut satışlarını sürdürüyor. Bu kapsamda Burdur, İstanbul ve Kocaeli’de toplam 258 konut satışı için başvuru alınıyor. Bu konutlar için başvuran vatandaşlar arasında kura çekimi yapılıyor.

115 BİN TL’DEN BAŞLAYAN FİYATLAR

TOKİ tarafından satışa çıkarılan bu konutların fiyatları da belli oldu. Hem kura ile hem de açık satış yoluyla yapılacak olan satışlarda konutların fiyatları 115 Bin TL’den başlıyor. Alt ve orta gelir grubundaki vatandaşlara yönelik yapılacak olan konut satışlarında gelir grubuna ve dairenin niteliklerine göre fiyatlar değişebiliyor.

557 TL TAKSİT

TOKİ tüm bunların dışında konut satın alacak vatandaşlara bazı ödeme avantajları da sunuyor. 180 aya varan vade seçeneklerini vatandaşlara veren TOKİ 557 TL’den başlayan taksitlerle konut sahibi yapıyor. Yüksek peşinat ödeyen ya da vade seçeneklerini kullanan vatandaşlar taksit miktarlarını düşük ya da daha yüksek olarak belirleyebiliyorlar. Ödeme planları alt gelir grubuna ayrı orta gelir grubuna ayrı olarak sunuluyor. Alt gelir grubuna yüzde 12 peşinat, 180 ay vade ya da yüzde 20 peşinat ve 240 ay vade imkanı sunuluyor. Orta gelir grubuna ise en çok 180 ay vade tanınıyor. Ancak bazı projelerde vade imkanları değişebiliyor.

ALT GELİR GRUBU TOKİ KONUTLARI BAŞVURU ŞARTLARI

Öncelikle TOKİ konut projesinin yapıldığı ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak ya da o ilin nüfusuna kayıtlı olmak gerekir. Başvuracak olan vatandaşın kendisinin, eşinin, çocuklarının TOKİ’den daha önce ev satın almama şartı ve üzerine konut olmaması şartı bulunuyor. Ayrıca müracaat sahibi 25 yaşını doldurmalı hane halkı gelirleri de en çok 6.500 TL olması gereklidir.

Ne düşünüyorsunuz?

151 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Halk GYO Konut Projeleri

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi ?