in , ,

TOKİ’den Çekilişsiz Kurasız 111 Bin Liradan Başlayan Cazip Konutlar

Asgari ücretli ve dar gelirliler için büyük fırsat !

TOKİ dar gelirli ve asgari ücret alan vatandaşlar için cazip ev sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda TOKİ projelerini, asgari ücretle çalışanlar ve dar gelirliler için sitesinden açıklıyor. Bu yeni listelerde bulunan konutlardan almak isteyenler herhangi bir kura ya da çekilişe dahil olmuyorlar. Satışlar müracaat önceliğine göre yapılıyor ve erken müracaat edenler diledikleri konutu alabiliyorlar.

TOKİ’den yapılan açıklamada konutların dar gelirliler için satışa sunulduğuna yer verildi. Dar gelirli vatandaşların, belirtilen tarihler arasında müracaat etmesi gerektiği bildirildi.

ASGARİ ÜCRETLİ, EMEKLİ, DAR GELİRLİLER

TOKİ’den yapılan açıklamada konutların dar gelirliler için satışa sunulduğuna yer verildi. Dar gelirli olan vatandaşların, belirtilen tarihler arasında müracaat etmeleri gerektiği bildirildi.

TOKİ konutlarına müracaat yapacaklarda aranan şartlar :

T.C. vatandaşı olması,

Başvurulan projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması ya da il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması,

Başvuru sahibinin kendisinin, velayeti altındaki çocuklarının ve eşinin Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün ya da müstakil evinin bulunmaması (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç)

Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması,(eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.)

Aylık hane halkı gelirinin, en çok 5.500.00 TL olması, (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. birçok aldıkları yardımlar dahil olmak suretiyle toplam hane halkı aylık net gelirinin en çok 5.500.00 TL olması gereklidir.)

Konutlar İçin Ödeme Planları


T. Halk Bankası tüm şubeleri ve E-Devlet üzerinden müracaat edilebilir. E Devlet üzerinden müracaatlar, aşağıdaki sayfadan yapılmaktadır.

https://www.turkiye.gov.tr/toplu-ev-idaresi-baskanligi-toki

AÇIK SATIŞ İLE KONUT SATIŞI YAPILAN ŞEHİRLER

TOKİ Başkanlığı’nın konut satış listesi çok değişken. Kurum, ilan süresi dolan satışları geri çekerken yeni satışları ise resmi sitesinden duyuruyor.

Şu anda 14 şehirde konut satış ilanı yer alıyor. Alt gelir grubuna sunulan konut satışları için ikamet şartı gerekirken orta gelir grubunda bu şart aranmıyor.

TOKİ’nin sitesinde bulunan konut satış listesi ;

Ankara, Afyonkarahisar, Bursa, Balıkesir, Çorum, Denizli, Giresun, Mersin, Rize, Sivas, Tokat, Van, Zonguldak.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı konut almak isteyenler için çeşitli seçenekler sunuyor olsa da satışa çıkarılan konutların birçoğu standart olarak üretilen konutlardan oluşuyor.

Dar gelirli vatandaşlar için üretilen konutlar genelde 1+1 ve 2+1. Orta gelir grubu için üretilen konutlar ise 3+1 şeklinde oluyor. Bu konutların dışında TOKİ, 4+1 konut satışı da yapıyor.

Kurum, konut alacak olanların konut projesine göre değişen oranlarda belli bir tutarda peşinat ödemesini talep ediyor. Peşinat ödemeleri yüzde 10′ dan başlayıp yüzde 12, yüzde 15, yüzde 20 ve yüzde 25 oranlarında oluyor.

Taksit seçenekleri de konuta göre değişiyor. TOKİ peşinat ödemesi yapan vatandaşların kalan borçlarını en az 120 ay olmak suretiyle uzun vadede taksitlendiriyor. Bu süre 120 ay, 144 ay, 180 ay, 216 ay ve 240 ay şeklinde olabiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

255 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İmamoğlu’ndan Deprem Konseyi Çağrısı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Sermaye Artırımı Başvurularını Onayladı