in

Tsunami Sigorta Kapsamında mı ? Zorunlu Deprem Sigortası Tüm Hasarları Karşılayacak mı?

İzmir’de meydana gelen deprem sonrasında sigorta şirketlerine 2 binin üzerinde hasar ihbarı geldi.

İzmir’de meydana gelen deprem ve sonrasında Seferihisar ilçesinde yaşanan tsunami, başta evler olmak suretiyle işyerlerinde, araçlarda, teknelerde ciddi zararlara neden oldu. Depremde onlarca bina yıkıldı, yüzlerce araç kullanılamaz hale geldi. İşyerleri, depremin ve tsunaminin etkisiyle ya yıkıldı ya da sular altında kaldı. Arama kurtarma çalışmaları sona erdikten sonra ayrıntılı hasar belirleme çalışmaları başlayacak ve gözler sigortaya çevrilecek.

Şimdiden, sigorta şirketlerine 2 binin üzerinde hasar ihbarı geldi.

SİGORTALILIK YÜZDE 25’ LERDE

Türkiye’de ilk defa tsunami yaşanıyor ve sigortacılar da ilk defa tsunami hasarı ile karşı karşıya kalıyor.

Sigorta poliçelerinin kapsamı içinde tsunami hasarı var mı ? Çoğunluğunda var, yalnız bu teminat, birçok sigorta teminatı ile birlikte verildi. Olan oldu ve evler, işyerleri, araçlar, tekneler ciddi zarar gördü.

Sigortacılar şaşkın ! Depremden değil, deprem esasen beklenen bir afet ancak tsunamiden kaynaklı şaşkınlar. Şaşkınlıklarını da, şöyle özetliyorlar; “Tsunami ile ilk kez karşılaşıyoruz, deprem ve tsunaminin aynı anda olması da ilk kez yaşadığımız bir durum” Seferihisar’da yaşanana da ‘mini tsunami’ diyorlar.

Zorunlu deprem sigortası hariç, depremin yaşandığı bölgede sigortalılık oranı, Türkiye geneli ile aynı; yüzde 25’lerde.

Yani her 3 evden birinin konut paket poliçesi, her 3 araçtan birinin kaskosu bulunuyor. KOBİ dediğimiz işletmelere gelince, depremde en fazla da bu işletmeler zarar gördü. Yine her 3 işletmeden birinin işyeri sigortası bulunuyor. Özellikle Seferihisar, Bayraklı gibi bazı ilçelerde işyerleri ve evlerde sigortalanma oranları bundan da düşük.

Ancak beklenen sigortalı hasar, 1.5, 2 milyar lira arasında. Bu kapsamda DASK hariç konut, işyeri, kasko ve tekne hasarları var.

Sigortacılar, ciddi bir hasar ile karşı karşıya olduklarını belirtiyor. Hasarın boyutu, asıl önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Sigortacılar, yıkılmamış, depremde ayakta kalmış, yalnız ağır hasar görmüş binalar olacağını belirterek, birçok binada ise ince hasar denilen dekorasyon hasarları olacağını vurguluyorlar.

İzmir’de yaşanan deprem ve tsunami Türkiye sigorta pazarının yanında dünya reasürans pazarını da etkileyecek. Keza oluşan hasarın bir kısmı yurtdışındaki reasürans şirketleri tarafından karşılanacak. Sigortacılar, dünya reasürans pazarının taşın altına elini koyacağı bir hasarla karşı karşıya olduklarına değiniyor.

DASK’A 2 BİN 500 HASAR İHBARI GELDİ

Depremle yüz yüze gelen Ege bölgesinde zorunlu deprem sigortası kapsamında sigortalanabilir konut sayısı ortalama 2.6 milyon. Bunların da 1.4 milyonu sigortalı. Ege bölgesinde sigortalılık oranı yüzde 54. Depremin meydana geldiği İzmir’de ise sigortalanabilir toplam konut sayısı 1.1 milyonun üzerinde ve bu konutların 637 bine yakını depreme karşı sigortalı.

İzmir’de sigortalılık oranı yüzde 57’e yakın. Yani İzmir, sigortalılık oranı en yüksek illerden biri. Tabi şunu da söylemek gerekiyor, yine de iki evden biri sigortalı. DASK, depremin akabinde İzmir’de çalışmalara başladı. İki gün içinde DASK’ a gelen ihbar adedi 2 bin 500’ ün üzerinde.

Sigortacılar, yıkık bina sayısının az olduğunu, binalarda az hasar bulunduğunu; tsunaminin yaşandığı Seferihisar’da ise yine zorunlu deprem sigortası kapsamında evlerde su basmaları olduğunu ifade ediyorlar.

TSUNAMİ SİGORTA KAPSAMINDA MI ?

İzmir’de meydana gelen deprem ve hemen ardından yaşanan tsunamide en fazla merak edilen hususların başında tsunaminin, sigorta kapsamında olup olmadığı geliyor. İşyerinden tekneye, aracından evine kadar deprem teminatı olan tüm sigortalılar, tsunaminin yol açtığı zararı sigortadan temin edecekler.

Tsunamide evleri zarar görenler de DASK’ tan zararlarını alacaklar. Çünkü zorunlu deprem sigortası kapsamında; depremin ve deprem sonucu meydana gelen infilak, yer kayması, yangın, ve tsunaminin direkt olarak neden olacağı maddi zararlar karşılanıyor.

Poliçede bu teminat, ‘yanardağ, deprem, tsunami’ diye geçiyor. Özetle; sigortası olanlar için tsunami sigorta kapsamında. Yine de depremde ve tsunamide işyeri, aracı, evi zarar görenler poliçelerini kontrol etsinler. Trafik sigortası tsunami ve deprem zararını karşılamaz, sigortadan tazminat alabilmek için kasko sigortası gerekiyor.

TEKNE SAHİPLERİ POLİÇELERİNİ KONTROL ETMELİ !

Deprem sonrası yaşanan tsunami bilhassa teknelere ciddi zarar verdi. Son saptamalara göre tsunami sebebiyle 30’a yakın tekne battı, yalnız sürüklenme esnasında birbirine çarpma sebebiyle 150 teknenin gövdesinde hasarlar oluştu.

Peki, bu hasar, sigortadan karşılanacak mı? Tekneler de araçlardaki kasko sigortası gibi sigortalanıyor.

Sigorta teminatı, teknedeki makine ve aygıtları, deniz risklerini, kapsıyor. Yangın, deprem, tsunami gibi riskler, ek teminat ile alınıyor.

Birçok teknede paket poliçe bulunduğundan deprem ve depremin yol açtığı tsunami de sigorta kapsamı içinde. Tsunamide teknesi zarar görenler, deprem teminatı olup olmadığı konusu ile ilgili poliçelerini kontrol etmeliler !

Ne düşünüyorsunuz?

267 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Çiftçi Kalkınma Projeleri

Kentsel Dönüşümde Yeni Sistem !