in ,

Tüm Kaçak Yapılar Yıkılacak !

81 İle Genelge Gönderildi !

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaçak yapılar için çalışmalara devam ediyor! 81 ile genelge gönderildi, tüm kaçak yapıların yıkılması istendi.

İmar barışı müjdesi bekleyen kişilere kötü haber geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ile yazılı genelge ile talimat gönderildiği ve tüm kaçak yapıların istisnasız olarak yıkılması istendiği açıklandı. Bakanlık içeriğinde kurulan denetçi ekipler tarafından tüm kaçak yapılar ayrı ayrı tespit edilerek yıkılıyor.

İMAR BARIŞI FIRSATÇILARI TEK TEK YAKALANIYOR !

Bakan Murat Kurum tarafından verilen kaçak yapı yıkım talimatı yurt genelinde uygulanmaya devam ediyor. Bakanlık özellikle imar barışı müjdesi sonrası yapılan kaçak yapıların peşine düşerken doğal SİT alanları ve koruma alanları başta olmak suretiyle yapılan tüm kaçak yapılar tek tek tespit ediliyor.

Bakanlık tarafından yapılan denetimler sonucunda bugüne kadar 5 bin 704 kaçak yapının tespiti gerçekleştirilirken bu yapılardan 3 bin tanesinin yıkım işlemleri de tamamlandı. Bakanlık tarafından yapılan resmi açıklamada “Bugüne kadar özel çevre koruma bölgeleri ve doğal sit alanlarında toplamda 5 bin 704 adet imar barışına aykırı kaçak yapı tespit edildi.

Bu tespitlerin 1609 adeti özel çevre koruma bölgelerinde, 3 bin 557 adeti doğal sit alanlarında, 538 adeti ise hem özel çevre koruma bölgesi hem de doğal sit alanlarında kalmaktadır” denilerek kaçak yapılarla mücadelenin süreceği dile getirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ile genelge gönderildiği belirtilirken Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve il müdürlükleri tarafından denetimler artırıldı. Denetimler özellikle de Fethiye, Marmaris ve Datça gibi kaçak yapıların çoğaldığı kıyı şeritlerinde, yaylalarda ve doğal SİT alanları ile koruma altındaki bölgelerde arttırıldı.

2022 yılında yeni bir imar barışı çağrısı gündemdeki yerini korurken Bakan Kurum daha önce yapmış olduğu açıklamalarda bir daha imar barışı çıkarmayacaklarını dile getirmişti.

Ne düşünüyorsunuz?

72 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ahara Temlik Nedir ?

Dükkan Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli ?