in ,

Turizm Tesisi Yapan Yatırımcılar ve İşletmelerin Kiraları Ertelendi !

Milli Emlak Genel Tebliği Resmi Gazete’de Yayımlandı !

11 Haziran 2021 Cuma tarihli ve 31508 sayılı Resmi Gazete’de Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından Milli Emlak Genel Tebliği yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu tebliğe göre Hazine arazisi üzerinde turizm tesisi kuran yatırımcıların ya da işletmelerin kiralarına dair bir erteleme kararı alındı.

KİRALARA ERTELEME GELDİ !

Yayımlanan tebliğe göre Hazine arazisi üzerinden turizm tesisi yapılmak üzere kendilerine kamu arazisi tahsis edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli yatırımcılardan 1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasındaki dönemde tahsil edilmesi gereken kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, faydalanma, ilave faydalanma bedelleri ve hasılat paylarının ödemeleri ertelendi. Milli Emlak Genel Tebliği uyarınca bu ödemeler 30 Kasım 2022 tarihine kadar ertelendi. Ertelenen bu ödemelere ise herhangi bir zam ya da faiz uygulanmayacağı bildirildi. Bu erteleme işlemi için başvuru yapma şartı olmadığı da ifade edildi.

2020’DE ERTELENEN KİRALAR 2021’DE ERTELENMEYECEK

Milli Emlak Genel Tebliği kararınca ertelenen bu ödemeler 2020 yılından 2021 yılına ertelenen ödemeleri kapsamayacak. Ertelenmiş ödemelerin 2021 yılı içerisinde belirlenen tarihe kadar yapılması gerekecek.

ERTELEMEDEN KİMLER FAYDALANAMAYACAK ?

  • Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın üzerinde turizm tesisi yapılmak üzere adlarına Hazine arazisi tahsis edilmeyenler,
  • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ormanlık alanlar üzerinden turizm tesisi yapılması için adlarına kesin izin verilmeyenler,
  • Bakanlık tarafından turizm tesisi yapılması amacıyla lehlerine irtifak hakkı tesis edilmeyenler, kiralama yapılmayanlar ve kullanma izni verilmeyenler,
  • Kamu arazisi üzerinde turizm tesisi yapılması için adlarına kesin tahsis yapılmayanlar,
  • Turizm tesisleri içerisinde bulunan ticari ünitelerin işletmecileri ile kiracıları,
  • Erteleme imkanından faydalanma şartlarını taşımalarına rağmen geçmiş yıllarda ödenmesi gerekirken kendilerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı ödeme yapmayanlar 2021 yılında o ödemeleri erteleyemeyecekler.

Ne düşünüyorsunuz?

158 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Milli Emlak Urla’da 2 Arsayı Satışa Çıkardı

İzmir Deprem Konutlarında Son Durum