in ,

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Eylül Ayı Faiz Kararını Açıkladı !

Merkez Bankası beklentilerin aksine faiz oranını yükselterek sürpriz bir karara imza attı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu PPK Toplantısı Eylül 2020 sonrasında beklenen faiz kararı açıklandı. Piyasada Pazartesi gününden bu yana büyük bir dalgalanmaya neden olan ve dolar kurunun ateşini yükselten karar sebebi ile büyük bir çalkantı yaşanmıştı.

TCMB POLİTİKA FAİZİ YÜZDE 8.25 SEVİYESİNDE SABİT TUTULMUŞTU !

Faiz politikaları konusu ile ilgili yaşanan anlaşmazlık sebebi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Murat Çetinkaya yerine daha önce başkan yardımcısı koltuğunda oturan Murat Uysal atanmıştı. Murat Uysal göreve geldikten sonra başkanlık ettiği ilk PPK toplantısında rekor oranda faiz indirimi yapmış ve % 24 olan politika faizini % 19.75 seviyesine çekmişti. Daha sonra yapılan toplantılarda da TCMB Başkanı Murat Uysal peş peşe faiz indirim kararları almaya devam etmiş sırası ile politika faiz oranını;

Eylül 2019 PPK Toplantısı ile 16.50 ,
Ekim 2019 PPK Toplantısı ile 14.00 ,
Aralık 2019 PPK Toplantısı ile 12.00 ,
Ocak 2020 PPK Toplantısı ile 11.25 ,
Şubat 2020 PPK Toplantısı ile 10.75 ,
Mart 2020 PPK Toplantısı ile 9.75 ,
Nisan 2020 PPK Toplantısı ile 8.25 seviyelerine çekmişti.

Yapılan bu güncellemelerin sonrasında enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş sebebi ile Merkez Bankası faiz indirimi kararları için ayağını gazdan çekmiş Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayı olmak suretiyle üst üste 4 ay boyunca faiz oranları 8.25 seviyesinde sabit tutularak pas geçilmişti.

MERKEZ BANKASI 2018 YILININ EYLÜL AYINDA FAİZ YÜKSELTMİŞTİ !

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmadan önceki son faiz artışı işlemini 2018 yılının Eylül ayında gerçekleştirmiş ve politika faizini % 24 olarak belirlemişti.

EYLÜL 2020 PPK TOPLANTISI FAİZ KARARI AÇIKLANDI !

Merkez Bankası beklentilerin aksine faiz oranını % 8.25 seviyesinden % 10,25 seviyesine yükselterek sürpriz bir karara imza attı.

BANKALARIN KONUT, TAŞIT VE İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI NASIL ETKİLENİR ?

Merkez Bankası tarafından esasen Ağustos ayı itibari ile parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmış ve bankaların fonlama maliyetlerini arttırarak esasen örtülü faiz artışı uygulamasına geçiş yapmıştı. Mevcut konjüktörde enflasyon rakamları ve dolar kurunda anlamlı bir düşüş yaşanmadıktan sonra bankaların kredi faiz oranlarında bir düşüş yaşanması beklenmiyor. Aksine kurdaki hızlı yükseliş ile enflasyon rakamlarının körüklenmesi durumunda bankaların kredi faiz oranlarının daha da yükseleceği belirtiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

267 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Faizsiz Konut Edindirme Şirketlerine Regülasyon Geliyor

TOKİ 176 Konut ve 155 İş Yerini Satışa Çıkardı