in ,

Türkiye Genelinde 1,5 Milyon Konut Yenilenecek

Türkiye’de 685 bin bağımsız birimin ‘riskli yapı’ olduğu tespit edildi. Bundan sonraki süreçte İzmir’deki çalışmalar öncelikli olarak değerlendirilecek.

Son yıllarda ülke genelinde muhtemel deprem risklerini değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı. Bugün Türkiye’de dönüştürülmesi gereken konut sayısı 6,7 milyon olarak belirlendi. 2023 yılına kadar 300 bini İstanbul’da olmak suretiyle 1,5 milyon konutun dönüşümünün yapılması planlanıyor.

Riskli yapı tespitlerine devam ediliyor. 1.292 kurum ve kuruluş, Bakanlık tarafından lisanslandırılmıştı. Bu çerçevede ülke genelinde 685 bin bağımsız birimin, “riskli yapı olduğu” tespit edildi. Bakanlık, kentsel dönüşüm projelerini ve güçlendirme çalışmalarını hızlandırdı. 25 şehirde daha kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlayacak. Daha önce 20 şehirde strateji sonuçlanmıştı. Bugüne kadar İzmir, İstanbul, Ankara, Aydın, Bursa, Kilis, Gaziantep, Elazığ, Ağrı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kütahya, Ordu, Sakarya ve Bilecik’te kentsel dönüşüm strateji belgeleri tamamlandı.

Kentsel dönüşümde önceliği İstanbul’a veren Bakanlık; Ataşehir’de ilan edilen 65 riskli alanda 117 bin riskli yapıya dair güçlendirme ve tekrar inşa çalışmalarını sürdürüyor. Maltepe, Bağcılar, Ümraniye, GaziOsmanpaşa, Üsküdar, Güngören Tozkoparan, Ataşehir, Beyoğlu Sütlüce, Eyüpsultan, Başakşehir ve Hacıhüsrev’de dönüşüm konutlarını hızla üretmeye devam eden Bakanlık, yalnızca Esenler’de 60 bin dönüşüm konutu üretiyor. Temmuz ve Ağustos aylarında Okmeydanı, Kağıthane ve Zeytinburnu’nda deprem dönüşüm konutlarının çalışmaları başlatıldı ve temelleri atıldı. Bu konutların da seneye tamamlanması hedefleniyor.

Bundan sonraki süreçte İzmir‘deki çalışmalar da öncelikli olarak değerlendirilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

262 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Denizli’nin Sanayi Ve Turizm Atağı

Değer Artışı Ve Azalışı İçin İki Yeni Birim Kurulacak