in

Türkiye Ve Azerbaycan Arasında Yeni Bir Hat Kuruluyor !

Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni bir hat kuruluyor. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da elde ettiği tarihi zafer sonrası bölgede Türk’lerin lehine değişen dengeler Azerbaycan ile Türkiye’ nin enerji alanında atacağı stratejik bir adımla daha da ileriye taşınıyor. Konu ile ilgili ilk resmi adım atıldı. Buna göre Iğdır ili ve çevresindeki birkaç bölgede acele kamulaştırma yapıldı.

Azerbaycan ve Türkiye arasında yeni bir doğalgaz hattı kuruluyor. Karabağ’ın işgalden kurtulmasının sonrasında Nahçivan’ın doğalgaz ihtiyacı Iğdır-Nahçıvan doğalgaz boru hattından sağlanacak. Projenin gerçekleşmesi amacıyla yeni karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan kararda; ‘ 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27’inci maddesi gereğince Nahçıvan Doğal Gaz Boru hattı projesinin gerçekleştirilmesi amacıyla Iğdır ili, Merkez, Karakoyunlu ve Aralık ilçeleri sınırları içerisinde bulunan ve ekli haritada gösterilen güzergaha isabet eden taşınmazlar ile söz konusu proje kapsamında yapılacak enerji nakil hatları, katodik koruma hatları, sabit tesisler, ulaşım yolları ve anot yataklarının yapımı amacıyla ihtiyaç duyulan taşınmazların boru hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına karar verilmiştir. ‘ifadelerine yer verildi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konu ile ilgili açıklamada ; “Bu projemiz Nahçıvan ekonomisinin ateşini yakacak. Rekor sürede tamamladığımız TANAP’ta 30 Haziran 2018’den bugüne kadar 8,1 milyar metreküp gaz aktı” ifadelerini kullandı.

Doğalgaz boru hattı kurulması anlaşması iki ülke enerji bakanları arasında imzalanmıştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuşmasında “Dev yatırımlarla güçlenen enerji ortaklığımız Iğdır- Nahçivan doğalgaz boru hattı ile derin bir anlam kazanacak. Gönülden bağlı olduğumuz Azerbaycan ile çok daha kuvvetli bağ kurmuş olacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın Dağlık Karabağ’da işgalci Ermenistan’a karşı dirayetli duruşlarıyla beraber gelen tarihi zafer, bölgede enerji denklemini de önemli ölçüde etkiledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne Doğal Gaz Tedarikine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalamıştı.

Anlaşma ile Türkiye’nin Iğdır ilinden Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne doğal gaz tedariki sağlanacak.

IĞDIR’DAN NAHÇIVAN’A YENİ BİR HAT KURULUYOR

Yaklaşık 500 bin civarında bir nüfusa sahip ve yıllık doğal gaz tüketimi yarım milyar metreküp olan Nahçıvan’a Karabağ’ın işgalinden sonra Azerbaycan’dan gelen doğalgaz boru hattı işlevsiz kalmıştı.

Bu süreçte Nahçıvan’a İran üzerinden doğal gaz iletildi. Karabağ’ın işgalden kurtuluşuyla beraber Nahçıvan ekonomisi yeniden canlandırılacak.

Iğdır’dan Nahçıvan’a ulaşacak doğal gaz hattı ile taşınacak gaz bölgenin bugünkü ihtiyacının tamamını karşılayabilecek. Bu proje ile Bakü Tiflis Erzurum, Bakü Tiflis Ceyhan, TANAP doğal gaz hatlarından sonra Azerbaycan ve Türkiye arasında yeni bir hat kurulacak.

Ne düşünüyorsunuz?

215 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kamu Konutlarında Kalan Memurlar İçin Yeni Kira Bedelleri Açıklandı !

TOKİ 3 Turizm Arazisini Satışa Çıkardı