in

Türkiye’de 18 Bin 910 Toplanma Alanı Var

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı açıkladı.

AFAD yaptığı yazılı açıklamada, toplanma alanları ile ilgili bazı medya kuruluşlarında bulunan haberlerin kamuoyunu yanlış̧ bilgilendirdiği vurgulandı. Toplanma alanlarının afet ve acil durumlar akabinde sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak, geçici barınma merkezleri hazır oluncaya kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği engellemek amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenilir alanlar olduğu, toplanma alanları ile karıştırılabilen barınma alanlarının ise afetzedelerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılacak, çadır kent-konteyner kentleri ifade ettiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, “Afet ve acil durum toplanma alanı tespit kriterini, bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması, mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması, ikincil tehlikelerden uzaklığı, alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan faktörlerden etkilenmiyor olması, su, elektrik, tuvalet gibi ihtiyaçlar ve benzerlerinin karşılanabileceği yapılara yakın olması oluşturmaktadır. İstanbul’daki toplanma alanları, bahse konu haberlerde barınma alanları ile karıştırılarak, 470 olarak verilmiştir. Fakat İstanbul’da halihazırda 3 bin 21, Türkiye genelinde ise 18 bin 910 toplanma alanı bulunmaktadır.” bilgilerine yer verildi.

Açıklamada, İstanbul’un afetlere hazırlığı konusunda son iki yılda yaklaşık 500 toplantı yapıldığı ve toplanma alanları konusu ile ilgili da bazı kararlar alındığı vurgulandı. Özellikle İstanbul’da 2000 yılı öncesi yapılaşmasını tamamlamış merkez ilçelerde toplanma alanlarının sayısının yetersiz olduğunun tespit edildiği kaydedildi. “Afet Toplanma Alanı” olarak belirlenen park ve yeşil alanlara ilaveten, asgari standartları sağlayan güçlendirilmiş ya da yeni yapılmış okul bahçelerinin de kullanılmak üzere belirlenmesi için çalışmalara başlandığı vurgulandı.

İl genelinde toplanma alanlarının niteliklerinin iyileştirilmesi, hali hazırda kişi başına düşen 1,29 metrekare olan ortalamanın 2 metrekarenin üzerine yükseltilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Kağıthane’de 3 Kasım’da yapılması planlanan, “Tahliye ve Yerleştirme Çalışma Grubu Toplanma Alanı” tatbikatının, İzmir depremi nedeniyle ertelendiği belirtilerek, bu tatbikatın kasım sonuna kadar yapılması, daha sonra da yıl sonuna kadar tüm İstanbul’da tatbikatların yapılmasının hedeflendiği ifade edildi.

İstanbul’da bunun dışında pilot olarak seçilen Zeytinburnu ve Kağıthane’de başlatılan çalışma ile her apartmanın ya da evin girişine en yakın üç toplanma alanını gösteren afişlerin asıldığı kaydedildi.

Ne düşünüyorsunuz?

169 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ, Yeni Konutlar İçin Proje Çalışmalarını Tamamladı

Şerefiye nedir ?