in

Türkiye’den Gayrimenkul Alım Satımı Artacak

Türkiye’deki bir gayrimenkul, ilk defa yabancı alıcı ve satıcılar tarafından ülkeye gelmeden satıldı.

Türkiye’deki bir taşınmaza dair iki yabancı arasında taraflardan birinin yurt dışında diğerinin ise Türkiye’de olduğu ilk satış işlemi gerçekleşti.

Yurt dışında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açılan Tapu ve Kadastro temsilcilikleri ile Türkiye’deki bir gayrimenkul, ilk defa yabancı alıcı ve satıcılar tarafından ülkeye gelmeden satıldı.

Türkiye’de yatırım konusunun yabancılar tarafından çok fazla rağbet görmesi ve Türk vatandaşları ile yabancıların bulundukları ülkelerden isteklerinin karşılanması amacıyla ortalama 5 yıl önce pilot uygulama kapsamında Almanya’nın başkenti Berlin’de Başkonsolosluk içeriğinde Tapu ve Kadastro Temsilciliği açıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, diğer ülkelerden de bu hususta ciddi talep gelmesi üzerine diğer ülkelerde de temsilcilik açılması ile ilgili çalışma başlattı. Belçika, Azerbaycan, Fransa ve Arap ülkelerinin de içinde bulunduğu 10 ülkede toplam 12 temsilcilik açma kararı aldı.

Türkiye’de temsilcilikler yardımıyla ev almak veya satmak isteyen yabancıların veya yurt dışındaki Türk vatandaşlarının ülkeye gelmeden bağış, alım ve satım işlemlerini yapmalarının yolu açıldı.

Daha önce gayrimenkul neredeyse alıcı ve satıcının gayrimenkulun bulunduğu yere gidip, tapu müdürlüğünün huzurunda işlem yapması gerekiyordu. Yapılan düzenlemelerle artık yurt dışındaki konsolosluklarda oluşturulan temsilciliklerde işlem yapılabiliyor.

Bu kapsamda yurt dışından ilk satış işlemi, 22 Nisan’da Konya ve Berlin’ deki Türk satıcı ile alıcı arasında gerçekleşti.

İki yabancı arasında satış gerçekleşti.

Uygulama kapsamında ilk defa Türkiye’deki bir gayrimenkule dair alım ve satım prosedürü yabancılar arasında da farklı ülkelerden yapıldı. Antalya’nın Kaş ilçesinde yaşayan iki İngiliz vatandaşı, taşınmazlarını Almanya’nın Berlin Başkonsolosluğu’nda bulunan Tapu ve Kadastro Temsilciliğinde yine İngiliz vatandaşı olan şahsa sattı. Bu satış, Türkiye’deki bir taşınmaza dair iki yabancı arasında taraflardan birinin Türkiye’de diğerinin ise yurt dışında olduğu ilk satış prosedürü olarak kayıtlara geçti.

Bu uygulama ile yabancıların Türkiye’den gayrimenkul alım ve satımının daha da artacağı öngörülüyor.

Ne düşünüyorsunuz?

59 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Sektörün Yapısal Dönüşümü Pandemi İle Hızlandı

SGK’dan 13 Şehirde Taşınmaz Satışı