in ,

Türkiye’den Konut Alan Yabancıya Turkuaz Kart !

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER), Turkuaz Kart teklifini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu.

Gayrimenkul sektörü yabancıya konut satışı için yeni taleplerini açıklamaya devam ederken bu taleplerden bir tanesi de Turkuaz Kart olarak öne çıktı.

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER), yabancıların belirli bir rakamın üzerinde yatırım yapmaları durumunda uzun süre ikamet izni alabilecekleri Turkuaz Kart düzenlemesi ile ilgili tavsiyesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu.

Şubat ayında yabancı gayrimenkul yatırımcısının eğilim ve beklentilerini ortaya koyan Türkiye’nin ilk kapsamlı araştırmasını kamuoyuna duyuran dernek, sektördeki yabancı yatırımcı potansiyelini artırma çalışmalarını sürdürüyor.

GİGDER, gayrimenkulde yabancı yatırımcı potansiyelini artırmak adına harekete geçti ve sektörün önünü açacak yeni düzenlemeyi gündeme getirdi.

GİGDER’in yabancıya satış rakamlarını artırmak için “rakip pazarların göç alma politikalarını araştıran yeni rapor hazırlamak”, “İran’da sanal bir roadshow düzenlemek” ve “İstanbul’da her yıl ‘uluslararası bir gayrimenkul zirvesi’ etkinliği gerçekleştirmek” gibi tavsiyeleri bulunuyor.

Türkiye’de konut yatırımını yabancılar için daha cazip hale getirmek adına konut alan yabancılara vatandaşlık verilmesi için uygulanan parasal sınır 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekilmişti. Yapılan büyük indirimin sonrasında özellikle de ülkesinde iç savaş ve baskı gören Orta Doğu, Arap ülkesi vatandaşlarının yoğun talep artışı dikkat çekmişti.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDEN YENİ TALEP

Türk Vatandaşlığı için uygulanan parasal sınırın 250 bin dolara çekilmesi farklı tepkilere neden olurken gayrimenkul sektörü tarafından olumlu karşılanmıştı. Özellikle de sosyal medyada rakamın bu kadar düşük tutulması eleştiri konusu olurken gayrimenkul sektörü bu rakamın daha da aşağıya çekilmesini sağlayacak yeni bir formül sundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 2020 yılı için gayrimenkul yatırımcısına satış yapanların sertifikalandırılarak yetkinliklerinin artırılması yönünde özel bir çalışma raporu sunan GİGDER, yeni bir rapor daha hazırladı. Raporda, yabancılara  konut alımı durumunda uzun süreli oturma izni verilmesi gündeme getirildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal hazırlamış oldukları rapor ile ilgili bilgi vererek “Sektörün ortak talebi, bedeli 100 bin doların üzerinde gayrimenkul ya da gayrimenkul yatırım fonu katılma payı satın alan yabancıya, ‘Turkuaz Kart’ verilerek eşine ve 18 yaş altındaki çocuklarına uzun süreli ikamet izni verilmesi yönündedir” diyerek Turkuaz Kart talebini gündeme taşıdı.

Teklif kabul edilirse Türkiye sınırları içerisinde bulunan taşınmazlardan veya satışa çıkartılan gayrimenkul yatırım fonlarından 100 bin dolar ve üzerinde alımda bulunan yabancılara, eşlerine ve 18 yaşını doldurmamış olan çocuklarına uzun süreli ikamet izni sağlanacak. Bu hakka sahip olan yabancılara Turkuaz Kart verilerek ülkemize yerleşmelerine imkan tanınacak.

Ne düşünüyorsunuz?

194 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

14 Maddelik Sonuç Bildirgesi Açıklandı !

Gayrimenkul Değerleme Faaliyeti Nasıl Vergilendirilir ?