in ,

Üç Boyutlu Pilot Uygulama Amasya’da Başladı

Gayrimenkulün emlak değeri, yapım tarihi, depreme dayanıklılık durumu gibi çoğu bilgiye tek elden erişim sağlanacak !

Üç Boyutlu Kadastro ve Gayrimenkul Değerleme Projesi’nin tanıtım toplantısı Vali Mustafa Masatlı başkanlığında yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Amasya’da pilot uygulamasına başlanan Üç Boyutlu Kadastro ve Gayrimenkul Değerleme Projesi’nin tanıtım toplantısı Vali Mustafa Masatlı başkanlığında yapıldı.

Masatlı, Amasya Valiliğinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan bu projede, Amasya’nın pilot il olarak seçilmesinden dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine teşekkür etti.

Masatlı, projenin, gayrimenkul piyasası için çok büyük önem arz ettiğini vurguladı. “Bu proje, ülkemizdeki gayrimenkul varlıklarının ayrıntılı analizini yapacak ve kentsel dönüşüm çalışmaları için veri sağlaması, konut stokumuzun belirlenmesi, doğal afetler akabinde taşınmaz ve kullanıcı bilgilerine hızlı ulaşım, çok boyutlu kadastroya geçiş, yapılaşmaya yönelik fiili ve yasal durum farklılıklarının tespit edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.” dedi.

Projenin sonuç vermesiyle, vatandaşların sahip oldukları veya satın almak istedikleri gayrimenkulün emlak değeri, yapım tarihi, depreme dayanıklılık durumu gibi çoğu bilgiye de tek elden erişim sağlayabileceğini anlatan Masatlı, konuşmasına şu şekilde devam etti;

“Amasya’mızın bu proje için pilot il olarak seçilmesi çok önemlidir. Biz de devletimizin ilimize duyduğu güvene layık olmak adına şu an Amasya merkez ilçemizde 17 mahalle bazında tamamlanan çalışmaları kısa süre içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Bu hususta desteğine ihtiyaç duyulan bütün kamu kurumları da üzerlerine düşen görevleri kusursuz olarak yerine getireceklelerdir.”

Konuşmaların sonrasında, İl Kadastro Müdürü Fazlı Elçi tarafından projenin ayrıntılarına dair bilgiler paylaşılarak, katılımcıların soruları yanıtlandırıldı.

Toplantıya, Belediye Başkanı Mehmet Sarı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğünden yetkililer katıldı.

Ne düşünüyorsunuz?

128 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kızılay, SGK ve KGM Gayrimenkul İhaleleri

Aylık 100 TL Kira Bedeli İle Sosyal Konut Projesi !