in ,

Üç Gelişme, Piyasa Algısını Değiştirdi !

İlk 9 ayda yüzde 34 artışla 1 milyon 160 bin konut satışı yapılan piyasa, tekrar normal seyrine dönüyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görev değişimi, Merkez Bankası’nda görev değişimi ve Cumhurbaşkanımızın çarşamba günü öğleden sonra yaptığı konuşma..

Görev değişimleri, politika değişiminin ön işaretleriydi. Asıl sinyali ise Çarşamba günkü konuşmada net olarak almaya başladık.

Büyük ihtimalle bu Perşembe PPK’dan tatminkar bir faiz artışı haberini alacağız. Ardından da; aktif rasyosu başta olmak suretiyle para ve kredi politikalarında bir dizi değişim ihtiyacı bizi bekliyor. Haftanın en önemli gelişmesi faiz kararı. Ancak iki önemli veri daha var; Ekim ayı konut satışları ve Kasım ayı tüketici güven endeksi.

Nisan ve Mayıs aylarında hem COVID-19 nedenli kısıtlamalar, hem de belirsizliğin getirdiği durgunluk ile Türkiye genelinde konut satışları ciddi şekilde yavaşlamıştı. Ardından sosyal tedbirlerin esnetilmesi, piyasada hareketin tekrar başlaması ve en önemlisi de düşük faizlerin desteği sayesinde konut satışlarında patlama yaşandı. 2020 yazı, Türkiye tarihinde görülmemiş düzeyde konut satıldı. Haziran-Temmuz- Ağustos döneminde Türkiye genelinde 590 bin konut el değiştirdi. Bunların 410 binden fazlası ikinci el konutlardı.

Faizlerin tekrar yükselmeye ve kredi imkanlarının kısıtlanmaya başlaması ile Eylül ayında satışlardaki değişimin tekrar negatife döndüğünü gördük. Hem ipotekli satışlar, hem ilk el hem de ikinci el konut satışları Eylülde azaldı.

Bu hafta Ekim ayında satışlardaki son durumu göreceğiz. Geçen yıla göre ilk 9 ayda yüzde 34 artışla 1 milyon 160 bin konut satışı yapılan piyasa, tekrar normal seyrine dönüyor. Bu nedenle bu hafta satış rakamlarında gelecek olası bir gerilemeyi pozitif algılamak gerekir.

Haftanın son günü Kasım ayı tüketici güven endeksi ve Ekim ayında kurulan ve kapanan şirket sayısı açıklanacak. Yurt dışında bu hafta piyasaları, faiz kararının nasıl algılandığı ve faiz kararı öncesi beklentiler yönlendirecek.

YURT İÇİ
Pazartesi 10:00 Ekim ayı konut satış istatistikleri
Perşembe 14:00 PPK faiz kararı
Cuma 10:00 Kasım ayı tüketici fiyat endeksi
Cuma 10:00 Ekim ayında kurulan/kapanan şirketler

YURT DIŞI
Salı 16:30: ABD Ekim ayı perakende satışları

Ne düşünüyorsunuz?

256 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

KKTC Vatandaşı Olmayanlar Kıbrıs’ta Nasıl Konut Yatırımı Yapar ?

TOKİ, Yeni Konutlar İçin Proje Çalışmalarını Tamamladı